Ανέτη νίκη για τον Ολυμπιακό, επικράτησε 32-22 του Πανελλήνιου

Η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού συνεχίζει την εξαιρετική της πορεία φέτος, κερδίζοντας με σκορ 32-22 τον Πανελλήνιο, στην έκτη αγωνιστική της Handball Premier που διεξήχθη στο γήπεδο της Ηλιούπολης.

Ο Ολυμπιακός πανηγύρισε την πέμπτη νίκη του για τη φετινή αγωνιστική περίοδο (αναμένεται αναβληθείσα αναμέτρηση με την ΑΕΚ) και παραμένει αήττητος στην Ελλάδα και στην Ευρώπη (συμπεριλαμβανομένης της νίκης στο Super Cup κόντρα στην ΑΕΚ και των δύο νικών εναντίον της ιταλικής Ρέιμοντ Σάσαρι). Παρά την απουσία των ξένων παικτών Ιβάν Σλίσκοβιτς και Άνχελ Μοντόρο, που ήταν σε ανάπαυση, ο Ολυμπιακός κατάφερε να επικρατήσει με άνεση του αντιπάλου.

Η ομάδα του Νίκου Γραμματικού είχε τον έλεγχο του αγώνα από την αρχή μέχρι το τέλος και πήρε μια δίκαιη νίκη. Επόμενος αντίπαλος του Ολυμπιακού είναι ο Αερωπός Έδεσσας εκτός έδρας, στις 11 Νοεμβρίου. Πριν αυτό, υπάρχει διάλειμμα στο πρωτάθλημα λόγω των υποχρεώσεων της Εθνικής ομάδας στο πλαίσιο της προετοιμασίας για το Euro.

Στο πρώτο λεπτό, ο Βίντα άνοιξε το σκορ για τον Ολυμπιακό και ο Τζηράς με ένα πέναλτι το έφερε στο 2-0 στο 2:20. Ο Πανελλήνιος μείωσε προσωρινά με τον Νάκο (2:52), αλλά ο Ολυμπιακός έκανε ένα 4-0 σερί με τα γκολ των Παπαβασίλη (3:14), Τζηρά (πέναλτι στα 5:52), Δομπρή (7:35) και Κάβσιτς για να φτάσει στο 6-1 στα 8:25. Ο Πανελλήνιος μείωσε σε 8-4, αλλά ο Θρύλος απάντησε με τον Παπαβασίλη (9:45) και τον Καραμπουρνιώτη (11:29) για να φτάσει στο 12-6. Μέχρι το 25ο λεπτό, ο Ολυμπιακός βρισκόταν μπροστά με 13-9 και κράτησε το προβάδισμα για να ολοκληρώσει το πρώτο ημίχρονο με 17-12.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Πανελλήνιος μείωσε σε 17-13, αλλά ο Ολυμπιακός απάντησε με γκολ των Πασσιά (32:42) και Μιχαηλίδη για να φτάσει στο 20-15 (36:15). Ο Ολυμπιακός κράτησε τον έλεγχο του αγώνα και φτάνοντας στο 24-17 με το γκολ του Τζηρά στο 40ο λεπτό. Μετά από αυτό, ο Πανελλήνιος μείωσε σε 27-21. Ο Τζίμπουλα έκανε το 30-22 (27:00) και ο Τζηράς έγραψε το 31-22 (28:00). Ο Δομπρής με μια ωραία προσπάθεια έφτασε στο 32-22, που ήταν και το τελικό σκορ.