ΑΕΚ – Κρίενς 30-29: Τρομερή νίκη για την Ένωση στο EHF European League

Η ΑΕΚ πέτυχε την πρώτη της νίκη στην ευρωπαϊκή διοργάνωση EHF European League για φέτος, καθώς επικράτησε με 30-29 της Κριένς σε ένα πολύ δυνατό παιχνίδι στο Ολυμπιακό Κέντρο Άνω Λιοσίων.

Η Ένωση ήταν ανώτερη και ελέγχει το ματς σε όλη τη διάρκεια του, ωστόσο, στο τέλος βρέθηκε αντιμέτωπη με κίνδυνο και χρειάστηκε το γκολ του Μαντάλινιτς στο 59:08 για να ολοκληρώσει την ανατροπή και να πάρει τους δύο πολύτιμους πόντους.

Η ΑΕΚ προηγήθηκε με 15-10 στο 29ο λεπτό, 15-12 στο ημίχρονο και 28-25 με τον Ζάμπιτς στο 53ο λεπτό. Είχε ακόμη την ευκαιρία να φτάσει στο +4, αλλά ο Λιάπης αστόχησε σε ένα κενό τέρμα, ενώ φάνηκε να τραυματίζεται στη φάση αυτή.

Οι Ελβετοί πλησίασαν στο γκολ (28-27), ο Μαρτίνοβιτς μείωσε σε 29-28 στο 57ο λεπτό, αλλά ο εξαιρετικός Άντε Σμιντ με δύο προσωπικά γκολ ισοφάρισε σε 29-29 στο 58:16.

Μετά το τάιμ άουτ, η ΑΕΚ πέτυχε γκολ με τον Μαντάλινιτς, ενώ στην τελευταία επίθεση των Ελβετών, ο Στέρνετς αστόχησε από τη θέση του δεξιού εξτρέμ.

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 6-4, 8-6, 11-8, 13-9, 15-12 (ημιχρ.), 17-15, 20-19, 22-19, 25-22, 28-27, 30-29.

ΑΕΚ: Μάτσκεβιτς, Αραμπατζής 2, Ζάμπιτς 2, Κρητικός, Γιόνσον, Μαντάλινιτς 6, Μάλλιος 1, Ηλιόπουλος 1, Παπαδόπουλος 4, Παπαδιονυσίου, Λιάπης 1, Μαρτίνοβιτς 7, Άρσιτς, Σόκολιτς, Λέμος 4, Κεδέρης 2.

Κρίενς: Σμιντ 11, Κίτελ, Βόλφισμπεργκ, Όρμποβιτς 3, Τσέπιτς, Πελεγκρίνι, Στεενάερτς 5, Έρτλι, Μπεμ 3, Σλουμπφ 3, Ντελτσιάπο, Σέλκερ 1, Λάνγκενικ 3, Μούσα, Ιντρίζι, Μπελκαϊέντ.