Δημιουργική τεσσάρα από τον ΠΑΟΚ

Πριν από ένα φιλικό παιχνίδι με τη Βέστερλο, ο ΠΑΟΚ κέρδισε εντυπωσιακά με 4-1 την Αλ Τααβόν σε ένα παιχνίδι εκτός έδρας ενάντια στην ομάδα από τη Σαουδική Αραβία.

Οι Σαουδάραβες άνοιξαν το σκορ από νωρίς, στο 5ο λεπτό, με ένα φάουλ από τον Μεντράν, ενώ οι Θεσσαλονικείς αυξήσαν σταδιακά την απόδοσή τους και δημιούργησαν τις πρώτες ευκαιρίες τους μετά το 20′. Τελικά, ισοφάρισαν με μια κοντινή προσπάθεια του Τζίμα στο 33ο λεπτό.

Το πρώτο ημίχρονο έληξε με 1-1, αλλά ο ΠΑΟΚ ανέτρεψε το παιχνίδι στο 56′. Ο Μουργκ, με ένα υπέροχο πλασέ έξω από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα μέσα στα δίχτυα της Αλ Τααβόν.

Το τρίτο γκολ για τον “Δικέφαλο του Βορρά” ήρθε στο 68′, με ένα φάουλ του Βρακά που βρήκε το σώμα ενός αντιπάλου και κατέληξε στα δίχτυα. Το τελικό σκορ διαμορφώθηκε τέσσερα λεπτά αργότερα με μια κεφαλιά του ίδιου παίκτη.