ΑΕΚ: Αήττητη από τον Παναθηναϊκό στη Φιλαδέλφεια από το 1994 – Επεκτείνει το σερί αήττητων στα 14 ντέρμπι

Παρότι η ΑΕΚ δεν κατόρθωσε να κερδίσει τον Παναθηναϊκό, κατάφερε να ισοφαρίσει με πέναλτι του Λιβάι Γκαρσία στις καθυστερήσεις σε 2-2, επεκτείνοντας τα σερί της “Ένωσης”.

Από το μακρινό 1994, η ΑΕΚ δεν έχει υποστεί ήττα στη Νέα Φιλαδέλφεια από τον Παναθηναϊκό. Από εκείνο τον καιρό, όταν είχε ηττηθεί με ένα γκολ του Γιάννη Καλιτζάκη στο 19ο λεπτό, η ΑΕΚ έχει σημειώσει επτά νίκες και τρεις ισοπαλίες σε δέκα συναντήσεις ως γηπεδούχος απέναντι στους “πράσινους”.

Επιπλέον, με το πρόσφατο 2-2, η “Ένωση” έφθασε τα 14 σερί παιχνίδια χωρίς ήττα σε ντέρμπι πρωταθλήματος. Από την ήττα με 3-1 από τον Ολυμπιακό στις 12 Μαρτίου 2023, η ΑΕΚ δεν έχει χάσει κανένα από τα 13 παιχνίδια της απέναντι στο υπόλοιπο των Big 5.

Κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου, οι “κιτρινόμαυροι” έχουν σημειώσει 9 νίκες και 5 ισοπαλίες, με γκολ 23 υπέρ και μόλις 8 κατά. Συνολικά, υπό τον Ματίας Αλμέιδα, η ΑΕΚ έχει καταγράψει 10 νίκες, 6 ισοπαλίες και 4 ήττες, με γκολ 28-15, απέναντι στους υπόλοιπους διεκδικητές του τίτλου, δηλαδή τον Παναθηναϊκό, τον ΠΑΟΚ και τον Ολυμπιακό.

Αυτές οι επιδόσεις αποτελούν την ιδανική προετοιμασία για τα playoffs, όπου τα ντέρμπι θα είναι συχνά.