Ο Ολυμπιακός κατέκτησε τον τίτλο στους Παίδες με σκορ 66-61 εναντίον του Περιστερίου!

Οι Παίδες του Ολυμπιακού κατέκτησαν τον τίτλο Πρωταθλητών Ελλάδας για πρώτη φορά από το 2001, καθώς νίκησαν το Περιστέρι με 66-61 στον τελικό του Πανελλήνιου Πρωταθλήματος την περασμένη Κυριακή στην Ξάνθη!

Ο Ολυμπιακός πέτυχε το double φέτος καθώς κατέκτησε τον τίτλο σε Έφηβους και Παίδες, με τον προπονητή του, τον Γιώργο Παντελάκη. Οι παίκτες του ξεκίνησαν δυναμικά, ήταν ακριβείς στα σουτ τους και προηγήθηκαν με 26-16 στο πρώτο δεκάλεπτο.

Αν και ο Περιστέρι μείωσε τη διαφορά στο ημίχρονο (39-34), ο Ολυμπιακός διατήρησε το προβάδισμα ακόμα και όταν το σκορ έγινε ντέρμπι στο τελευταίο δεκάλεπτο. Τελικά, με δύο βολές του Αχιλλέα Βαρδή, κατάφεραν να επικρατήσουν με 66-61.

Ο Αχιλλέας Βαρδής σημείωσε 22 πόντους για τους νικητές, ενώ οι υπόλοιποι παίκτες του Ολυμπιακού συνεισέφεραν το μερίδιό τους για τη νίκη.

Για το Περιστέρι, ο Ηλίας Χαϊδεμένος προσπάθησε με 22 πόντους, αλλά δεν ήταν αρκετό για να ανατρέψει το ματς.

Ένας αξέχαστος αγώνας που ανέδειξε τον καλύτερο! Συγχαρητήρια στην ομάδα του Ολυμπιακού για την επιτυχία τους στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα!