Η Μπαρτσελόνα επικράτησε 77-69 επί του Ολυμπιακού, αλλά η σειρά μεταφέρεται στο ΣΕΦ!

Ο Ολυμπιακός γνώρισε ήττα με 77-69 την Παρασκευή στη Βαρκελώνη στον δεύτερο αγώνα των playoffs της EuroLeague, με την Μπαρτσελόνα να ισοφαρίζει σε 1-1 τη σειρά.

Οι επόμενοι αγώνες θα διεξαχθούν στο ΣΕΦ, με τον Ολυμπιακό να έχει την ευκαιρία να προκριθεί με 2 νίκες στα παιχνίδια της Τρίτης (30/4) και της Πέμπτης (2/5), αφού κατάφερε να επιστρέψει από τη Βαρκελώνη με νίκη 77-75 στον πρώτο αγώνα.

Παρά τις προσπάθειες του Ολυμπιακού να ανακτήσει τη διαφορά, η Μπαρτσελόνα επέδειξε αντοχή και αποφασιστικότητα, επικρατώντας στον αγώνα και διευρύνοντας το πλεονέκτημά της.

Η εξέλιξη του αγώνα:

Με τον Άλεκ Πίτερς να βρίσκει τον ρυθμό του, ο Ολυμπιακός έμεινε πίσω στο σκορ στην αρχή του αγώνα.

Η Μπαρτσελόνα επέδειξε καλύτερη επιμονή και πρωταγωνισμό, καταφέρνοντας μια σερί νίκη 11-0 με τον Τζαμπάρι Πάρκερ σε έναν κυρίαρχο ρόλο.

Οι Καταλανοί προηγήθηκαν 23-12 και 27-14 στο πρώτο δεκάλεπτο, με τον ΜακΚίσικ να βοηθάει στην αντίδραση του Ολυμπιακού στη δεύτερη περίοδο.

Παρά τις προσπάθειες της ελληνικής ομάδας να πλησιάσει στο σκορ, η Μπαρτσελόνα ήταν αποτελεσματικότερη και πήρε τη νίκη στον αγώνα.

Οι επόμενοι αγώνες αναμένεται να είναι ακόμα πιο αμφίρροποι, καθώς η σειρά μεταφέρεται στο γήπεδο του Ολυμπιακού.