Η Άπιστη Βίρτους Μπολόνια παίρνει μια σημαντική νίκη 77-75 επί της Παρτιζάν (video)

Η απρόσμενη πορεία της Βίρτους Μπολόνια στη φετινή EuroLeague συνεχίζεται επιτυχώς, καθώς η ομάδα του Λούκα Μπάνκι κατάφερε να επικρατήσει εκτός έδρας της Παρτιζάν με σκορ 77-75!

Η ιταλική ομάδα ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο της κανονικής περιόδου με ρεκόρ 12-5, σημειώνοντας επιτυχίες και εκτός έδρας, μια εξέλιξη που λίγοι περίμεναν στην αρχή της σεζόν!

Η Παρτιζάν βρίσκεται πλέον στο 9-8, με ρεκόρ 6-2 στην έδρα της.

Η Βίρτους διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα σε όλη τη διάρκεια του, απαντώντας αποτελεσματικά σε κάθε πρόκληση που της αντιμετώπισαν οι Σέρβοι.

Από την αρχή του αγώνα κατάφερε να καταλάβει το προβάδισμα, με τη διαφορά στο σκορ να φτάνει τους 13 πόντους, 41-28, μετά από τρία λεπτά παιχνιδιού!

Δείτε μια εντυπωσιακή συνεργασία των Ιταλών στο πρώτο μισό:

Οι 18.000 φίλαθλοι της Παρτιζάν έδωσαν ώθηση στην ομάδα τους να παραμείνει στο παιχνίδι, ενώ πριν την έναρξη του αγώνα έριξαν χιλιάδες μαλακές μπάλες στο παρκέ για να χαρίσουν χαρά στα παιδιά που νοσηλεύονται αυτές τις ημέρες σε νοσοκομεία.

Απολαύστε τις εντυπωσιακές φωτογραφίες από τη Stark Arena της Παρτιζάν

Η ομάδα του Μπάνκι είχε ισχυρή παρουσία στο σκοράρισμα, δεν εξαρτιόταν μόνο από δύο-τρεις παίκτες.

Ο έμπειρος Μπελινέλι ενίσχυσε την απόδοσή του στο τρίτο μέρος του αγώνα, αφού πέτυχε 7 από τους 14 πόντους του.

Ο Μάρκο Μπελινέλι σε δράση, στο δεύτερο μισό:

Ο Ίφε Λούντμπεγρκ πέτυχε 7 από τους 9 πόντους του στο πρώτο μέρος του αγώνα, ενώ στην τελευταία περίοδο σημείωσε 7 ακόμη πόντους, κατακτώντας την πρώτη θέση στη λίστα των σκόρερ της Βίρτους με 16 πόντους.

Ο Τζέιμς Νάναλι ήταν ο πρώτος σκόρερ της Παρτιζάν με 19 πόντους.

Στο τέλος του αγώνα, οι Σέρβοι διαμαρτύρονταν για αντιαθλητική συμπεριφορά του Παϊόλα στη φάση του Πάντερ (12π.) με το σκορ να δείχνει 74-77.

Ο Αμερικανός επιλησμόνησε να βάλει σκόπιμα το δεύτερο βολέο, ενώ ο Φρανκ Καμίνσκι έχασε το τρίποντο που θα μπορούσε να καταλήξει στη νίκη της ομάδας του.

Τα πεντάλεπτα: 18-23, 36-41, 55-60, 75-77