Το Περιστέρι κατέλαβε την 4η θέση με μια νίκη επί του Κολοσσού 89-77 (Γκαλερί & βίντεο)

Με άνετη νίκη 89-77 επί του Κολοσσού Ρόδου στο “Α. Παπανδρέου”, το Περιστέρι ανέβηκε στην 4η θέση της Stoiximan Basket League.

Ζερμέιν Λοβ (19π.), Κένι Γουίλιαμς (12π.), Τρέβορ Τόμπσον (10π.), Ελάιζα Μήτρου-Λονγκ (10π.) και Νέιτ Ρένφρο (10π.), ήταν οι διψήφιοι της ομάδας του Βασίλη Σπανούλη, ενώ ο Τζόε Ράγκλαντ μοίρασε 10 ασίστ.

Στον αντίποδα, ο Κολοσσός ανέδειξε τους Σίμι Σίτου (19π.-12ρ.), Λόντον Περάντες (16π.), Λούκα Μπραΐκοβιτς (15π.) και Άντριου Γκάουντλοκ (10π.).

Η ομάδα της Ρόδου πάλεψε για να μειώσει τη διαφορά του πρώτου γύρου (+11), αλλά απέτυχε να το επιτύχει, αντιμετωπίζοντας έναν ισχυρό αντίπαλο στον εδρικό του χώρο (ρεκόρ 6-1).

Οι γηπεδούχοι ανέβηκαν στο 7-5 (ο Άρης βρίσκεται στο 6-5 και θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό την Κυριακή), ενώ οι φιλοξενούμενοι έπεσαν στο 4-8.

Σε σχέση με το προηγούμενο παιχνίδι κόντρα στην ΑΕΚ, ο Βασίλης Σπανούλης είχε τησ επιλογή των Βασίλη Ξανθόπουλο και Βαγγέλη Ζούγρη, ενώ σήμερα είχε στο αρχικό σχήμα τον Σωτήρη Σταυρακόπουλο, παρόλα αυτά δεν αγωνίστηκε.

Το Περιστέρι θα ξεκινήσει το 2024 με έναν αγώνα εκτός έδρας ενάντια στη Ρίτας Βίλνιους (3/1, 19:30) για τα play-in του Basketball Champions League.

Από την άλλη πλευρά, ο Κούρο Σεγκούρα έδωσε χρόνο συμμετοχής στον Μηνά Παπαγιάννη που δεν αγωνίστηκε στον αγώνα ενάντια στον Μαρούσι, ενώ είχε στον πάγκο τους Γιάννη Χατζηνικόλα και Νίκο Καμαριανό.

Διαδικασία του αγώνα:

Τόμπσον και Λοβ προηγήθηκαν με διαφορά 11 πόντων σε λιγότερο από 3,5 λεπτά.

Το γεγονός ότι το Περιστέρι σημείωσε 25 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο δεν ήταν καλό προς το συμφέρον του Κολοσσού, παρόλα αυτά κατάφερε να μειώσει τη διαφορά από 34-22 σε 39-35 πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Το τρίτο δεκάλεπτο αποδείχθηκε το καθοριστικότερο, καθώς οι φιλοξενούμενοι υστέρησαν σε ταχύτητα και άμυνα, με αποτέλεσμα η διαφορά να αυξηθεί έως το +17.

Μετά την έναρξη της τελευταίας περιόδου με σκορ 71-55, όλοι γνώριζαν ποια ομάδα θα κερδίσει τον αγώνα.

Σε 30 λεπτά, οι ασίστ ήταν 18-10, τα κλεψίματα 10-1, τα λάθη 6-15 και τα δίποντα 22/40-15/28. Αυτά τα στατιστικά αποδεικνύουν ότι ο Κολοσσός δεν μπόρεσε να ανατρέψει την κατάσταση.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι είχαν επιτυχία με σκορ 10-19, μειώνοντας τη διαφορά σε -7 με τον Σίτου, πριν το Περιστέρι καταφέρει να αποκτήσει την επικράτηση πάνω στην ήττα του α’ γύρου.

Αποτελέσματα αναμέτρησης: 25-17, 42-37, 71-55, 89-77