Στον Παναθηναϊκό νίκη με 80-68 επί του Άρη – Με εξαιρετική εμφάνιση του Μπαλτσερόφσκι και 33 λεπτά συμμετοχής για τον Σαμοντούροβ (φωτογραφίες)

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 80-68 του Άρη τη Δευτέρα στο Nick Galis Hall, στον τελευταίο αγώνα του Top-6 της Stoiximan Basket League.

Ξεχώρισε ο Πολωνός σέντερ Όλεγκ Μπαλτσερόφσκι στη νίκη του Παναθηναϊκού.

Με 27:38 συμμετοχής, σημείωσε 17 πόντους, πήρε 9 ριμπάουντ και έκανε 2 blocks.

Ο Αλέξανδρος Σαμοντούροβ, στην 7η του συμμετοχή φέτος, είχε 33:12 συμμετοχή, με 6 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 block.

Στον Άρη, ο Σίλβιο Ντε Σόουζα είχε double-double με 14 πόντους – 12 ριμπάουντ, με τον Ρομπέρτο Γκάλινατ να σημειώνει 13 πόντους.

Ο αγώνας δεν είχε καθοριστική σημασία στη βαθμολογία, καθώς το ενδιαφέρον στρέφεται πλέον στα playoffs, με τον Παναθηναϊκό (πρώτος με 26-1 ρεκόρ) να αντιμετωπίζει την Πέμπτη τον ΠΑΟΚ και τον Άρη (5ος με 13-14) την Παρασκευή τον Προμηθέα στην Πάτρα.

Ο Άρης αγωνίστηκε χωρίς τους Κατσίβελη Σταρκ, ενώ ο Παναθηναϊκός έλειπαν οι Σλούκα, Ερνανγκόμεθ, Καλαϊτζάκη και Αντετοκούνμπο.

Εξέλιξη αγώνα:

Με τον Σαμοντούροβ και τον Μπαλτσερόφσκι στην αρχική πεντάδα, ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε, με τον 19χρονο φόργουορντ να συμμετέχει σημαντικά.

Ο προπονητής Εργκίν Αταμάν έδωσε ευκαιρίες σε αναπληρωματικούς, όπως αντιλαμβανόταν το παιχνίδι.

Ο Άρης, που παρουσίαζε 23ήμερη απουσία, παρουσίαζε δυσκολίες στην αρχή.

Οι δύο ομάδες ήταν αναποτελεσματικές, με το σκορ να παραμένει χαμηλό, 13-16 μετά την πρώτη περίοδο και 25-32 στο ημίχρονο. Οι 2/15 τρίποντα για τον Άρη σε αντίθεση με τα 2/17 για τον Παναθηναϊκό αποτελούσαν απόδειξη της αναποτελεσματικότητας.

Η αποδεκάτιση της ατυχίας ξεκίνησε όταν ο Παναθηναϊκός σημείωσε 3 σερί τρίποντα στο τρίτο δεκάλεπτο (τα 2 από τον Γκριγκόνις), αυξάνοντας τη διαφορά στους 12 πόντους (+12, 41-29 στο 23:15), με τον Τολιόπουλο να ανταποκρίνεται για τον Άρη.

Οι ηγέτες του Άρη και ο Χάρελ, που απουσίαζαν στο πρώτο μέρος, αντίστρεφαν το κλίμα, με τους γηπεδούχους να προσεγγίζουν στους 5 πόντους (43-48). Ωστόσο, με τον Μπαλτσερόφσκι να είναι ασταμάτητος κάτω από τις καλάθιες, ο Παναθηναϊκός απομακρυνόταν ξανά στους 10 πόντους, 53-43 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Ο νεαρός Φίλιππος Τσαχτσίρας έπαιξε στο τέλος για τον Άρη στο πρώτο του ματς με την ανδρική ομάδα.

Ο Παναθηναϊκός διατήρησε σταθερότητα και αύξησε τη διαφορά σε 16 πόντους, 72-56 στα τελευταία λεπτά, παίρνοντας τη 26η νίκη σε 27 αγώνες φέτος, με τη μοναδική ήττα να προέρχεται από τον Άρη στην κανονική περίοδο.

Τελικά σκορ δεκάλεπτων: 13-16, 25-32, 43-53, 68-80