Οι αδερφοί Τσιτσιπά κέρδισαν τον τελικό και ανέβηκαν στο βάθρο της Αμβέρσας!

Οι αδερφοί Τσιτσιπά κατάφεραν να κερδίσουν τον τελικό με τους Μπεάρ/Παβλάσεκ και να κατακτήσουν το πρώτο τους τρόπαιο στο διπλό (2-1). Παρά το γεγονός ότι βρέθηκαν πίσω στο πρώτο σετ, κατάφεραν να επανέλθουν και να ισοφαρίσουν στο 1-1, ενώ στη συνέχεια κέρδισαν και το σούπερ τάι μπρέικ για να φτάσουν στη νίκη και να ανέβουν στο βάθρο στο διπλό της Αμβέρσας.

Αυτό είναι και το πρώτο κοινό τρόπαιο τους, με τον Στέφανο να ετοιμάζεται για τα ATP Finals που θα διεξαχθούν σε λίγες ημέρες στο Τορίνο της Ιταλίας.

Ο αγώνας δεν ξεκίνησε καλά για τους Έλληνες τενίστες, καθώς δέχθηκαν μπρέικ στο τρίτο game και βρέθηκαν πίσω με 2-1. Ωστόσο, κατάφεραν να ισοφαρίσουν αμέσως σε 2-2, και μετά από μια σειρά από ανταλλαγές μπρέικ, το σετ οδηγήθηκε σε τάι μπρέικ. Εκεί, οι Μπεάρ/Παβλάσεκ ήταν καλύτεροι και κέρδισαν με 7-6 και 1-0.

Στο δεύτερο σετ, οι αδερφοί Τσιτσιπά ξεκίνησαν με μπρέικ και, υπερασπιζόμενοι το δικό τους σερβίς, κατάφεραν να φτάσουν στο 3-0. Αν και έχασαν αμέσως το μπρέικ για το 3-1, δεν δυσκολεύτηκαν να κάνουν το 6-4 και να ισοφαρίσουν 1-1. Έτσι, το ματς έφτασε στο σούπερ τάι μπρέικ.

Στο σούπερ τάι μπρέικ, ο στόχος των αδερφών ήταν να κερδίσουν τους πρώτους 10 πόντους. Κάτι που κατάφεραν και, με το τελικό σκορ 10-8, κατέκτησαν το τρόπαιο!

Τα σετ (2-1): 6-7, 6-4, 10-8 (σούπερ τάι μπρέικ)