Ο Τσιτσιπάς προκρίθηκε στους «8» της Βιέννης μετά από μια δύσκολη μάχη!

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς κατάφερε να περάσει στα προημιτελικά του τουρνουά στη Βιέννη μετά από μια ολόκληρη εξέλιξη. Μετά από ένα δύσκολο ματς με τον Τσέχο παίκτη Τόμας Μάχατς, ο Τσιτσιπάς επικράτησε με σκορ 2-1 (6-3, 4-6, 7-5). Τώρα περιμένει τον αγώνα με τον Κροάτη Μπόρνα Γκότζο για μια θέση στα ημιτελικά. Αν προκριθεί, τότε θα διαγωνιστεί με τον Μεντβέντεφ ή τον Κατσάνοφ.

Στο πρώτο σετ, ο Τσιτσιπάς ήταν αποφασισμένος και κατάφερε να κάνει μπρέικ σε αρχικό στάδιο, πηγαίνοντας στο 3-0 με τη σερβις του. Ο Τσέχος αντιπάλου προσπάθησε να αντιδράσει αλλά δεν κατάφερε να «σπάσει» το σερβίς του Τσιτσιπά και έτσι το σετ έκλεισε 6-3 υπέρ του Έλληνα παίκτη.

Στο δεύτερο σετ, ο Τσιτσιπάς δυσκολεύτηκε να αντιμετωπίσει τον σερβίς του Μάχατς και ηττήθηκε με σκορ 6-4, με τον Τσέχο να κάνει μπρέικ στο 10ο γκέιμ. Έτσι, ο Μάχατς βρέθηκε μπροστά με 3-1 και το κράτησε για το 4-1.

Στο έβδομο γκέιμ, ο Τσιτσιπάς κατάφερε να κερδίσει ένα διπλό μπρέικ πόιντ και να πάρει πίσω το μπρέικ για το 4-3. Επίσης, στο 11ο γκέιμ, είχε διπλό μπρέικ πόιντ, αλλά δεν το κατάφερε. Ο Τσιτσιπάς κατάφερε να κάνει μπρέικ στο τέταρτο γκέιμ και να φτάσει στο 6-5. Τελικά, με το σερβίς του κατάφερε να κερδίσει το σετ με σκορ 7-5 και να πάρει τη νίκη.