Ο Τσιτσιπάς προχωρά άνετα στην τρίτη φάση της Σανγκάης με νίκη κόντρα στον Χιτζικάτα

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς έκανε το πρώτο βήμα στο τουρνουά της Σανγκάης. Ο Έλληνας τενίστας επικράτησε με σκορ 2-0 σετ (6-4, 6-2) επί του Ρίνκι Χιτζικάτα (Νο75), καθαρίζοντας τον αντίπαλό του. Με αυτή τη νίκη, προκρίθηκε στον τρίτο γύρο της διοργάνωσης όπου θα αντιμετωπίσει είτε τον Ουγκό Ουμπέρ (Νο34) είτε τον Βαν ντε Ζάντσουλπ (Νο67). Ο Τσιτσιπάς επικράτησε άνετα σε περίπου μία ώρα και 22 λεπτά, έχοντας 20 άσους και 16 άτονους λάθους, σε αντίθεση με τον αντίπαλό του που είχε 12 άσους και 21 άτονους λάθους. Επιπλέον, ο Τσιτσιπάς είχε 81% επιτυχία στο πρώτο σέρβις του.