Ο Τσιτσιπάς περνάει στα προημιτελικά του Paris Masters, νικώντας τον Ζβέρεφ!

Παρόλο που τραυματίστηκε λίγο στην αρχή του παιχνιδιού, ο Τσιτσιπάς δεν αποθαρρύνθηκε και κατάφερε να νικήσει τον Ζβέρεφ με 2-0 σετ! Ο Έλληνας πρωταθλητής έπαιξε εξαιρετικό τένις και κατάφερε να προκριθεί στα προημιτελικά του Paris Masters. Εκεί, θα αντιμετωπίσει τον Κάρεν Χατσάνοφ (Νο. 15), που νίκησε τον Ρόμαν Σαφιούλιν με 2-1 σετ. Με αυτή τη νίκη, ο Τσιτσιπάς εξασφάλισε επίσης μια θέση στο ATP Finals, που θα διεξαχθεί στο Τορίνο λίγες ημέρες αργότερα!

Ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε το παιχνίδι με δύναμη και πήρε το πρώτο γκέιμ. Στη συνέχεια, κατά τη διάρκεια του τρίτου σετ, τραυματίστηκε στο γόνατο και χρειάστηκε ιατρική παρέμβαση. Παρόλα αυτά, συνέχισε το παιχνίδι και παρά το γεγονός ότι έχασε ένα break στο 8ο γκέιμ, κατάφερε να στείλει το ματς στο τάι-μπρέικ. Εκεί, ήταν πιο ψύχραιμος από τον Ζβέρεφ και κέρδισε με 7-6 για το προβάδισμα 1-0 σετ!

Ο Τσιτσιπάς άρχισε εξίσου ισχυρά και το δεύτερο σετ, κατακτώντας αμέσως ένα break για το 1-0. Στη συνέχεια, το παιχνίδι εξελίχθηκε ήρεμα, με τους δύο παίκτες να υπερασπίζονται εύκολα τα σερβίς τους. Στο 9ο γκέιμ, με το σκορ στο 5-3 υπέρ του Τσιτσιπά, αυτός προσπάθησε να κερδίσει το παιχνίδι με ένα ακόμα break, αλλά ο Ζβέρεφ απέδρασε από δύο break points και μείωσε σε 5-4. Ωστόσο, ο Τσιτσιπάς σέρβιρε άψογα και φτάσε στο 6-4, κερδίζοντας το δεύτερο σετ με 2-0!