Ο Τσιτσιπάς αποκλείστηκε από το τουρνουά της Σανγκάης μετά από ήττα στο φινάλε από τον Ουμπέρ

Παρά τις προσπάθειές του, ο Στέφανος Τσιτσιπάς δεν κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση στον αγώνα του με τον Ούγκο Ουμπέρ. Ο Γάλλος τενίστας, ο οποίος βρίσκεται στην 32η θέση στην παγκόσμια κατάταξη, επικράτησε του Τσιτσιπά με σκορ 2-1 σετ (4-6, 6-3, 7-5), αποκλείζοντας τον Έλληνα πρωταθλητή από τη συνέχεια του τουρνουά που διεξάγεται στη Σανγκάη, Κίνα.

Ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε τον αγώνα με δυσκολίες, καθώς ο Ουμπέρ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με ένα break, ακολουθούμενο από ένα ακόμα για το 2-0. Παρόλα αυτά, ο Τσιτσιπάς αντιδράσει και κατάφερε να μειώσει σε 2-1, αν και ο Ουμπέρ διατήρησε το προβάδισμά του με 5-3. Ο Τσιτσιπάς πίεσε επίμονα για το break, αλλά τελικά ηττήθηκε με 6-4, βρίσκοντας τον εαυτό του πίσω στο σκορ με 1-0 σε σετ.

Στο δεύτερο σετ, ο Τσιτσιπάς βελτίωσε το παιχνίδι του και κατάφερε να πάρει προβάδισμα με 3-1, χάρη σε ένα break στο τέταρτο game. Συνέχισε να παίζει άριστα στα σερβίς του και τελικά επικράτησε με άνεση με 6-3, ισοφαρίζοντας το σκορ σε 1-1 σε σετ.

Στο τρίτο και καθοριστικό σετ, ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε με δυσκολίες και επέτρεψε στον αντίπαλό του να κάνει ένα ακόμα break, προηγούμενος αρχικά με 3-0 και αργότερα με 4-1. Ωστόσο, ο Τσιτσιπάς βρήκε την ανάσα του και κατάφερε να ισοφαρίσει σε 4-4 μετά από τρία συνεχόμενα games. Τα δύο αστέρια του τένις πήγαν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι το τελευταίο κρίσιμο game, όπου ο Ουμπέρ κατάφερε να κάνει break και να κερδίσει με 7-5, κατακτώντας τον αγώνα με συνολικό σκορ 2-1 σε σετ.

Τα σετ: 4-6, 6-3, 5-7