Η Σάκκαρη νικά την Γουάνγκ και προκρίνεται για τα WTA Finals

Η Μαρία Σάκκαρη παραμένει ζωντανή στον αγώνα για τα WTA Finals! Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια κατάφερε να επικρατήσει της Σίνγιου Γουάνγκ με σκορ 2-1 σετ (6-4, 2-6, 6-3) και να προκριθεί για τα προημιτελικά της διοργάνωσης, συνεχίζοντας την εντυπωσιακή εμφάνισή της στο τουρνουά. Αυτή ήταν η ένατη νίκη της Σάκκαρη στα δέκα τελευταία παιχνίδια της και η τέταρτη συνεχόμενη φορά που φτάνει τα προημιτελικά μετά το US Open.

Στο επόμενο παιχνίδι θα αντιμετωπίσει την Κόκο Γκοφ, και θα πρέπει να επικρατήσει για να παραμείνει ανταγωνιστική στη μάχη για μια θέση στα WTA Finals.

Η Σάκκαρη υπέστη πίεση στα δύο πρώτα σερβίς της, αλλά κατάφερε να κρατήσει την ισορροπία και να κάνει break στο 5-3. Αν και ο αντίπαλος απάντησε και μείωσε σε 5-4, δεν μπόρεσε να αντιδράσει, καθώς η Σάκκαρη έκανε ένα ακόμα break για να κερδίσει το πρώτο σετ με σκορ 6-4.

Στο δεύτερο σετ, η Γουάνγκ ξεκίνησε με δύναμη και προηγήθηκε με 2-0. Η Σάκκαρη πίεσε για να ισοφαρίσει σε 2-2 αλλά απέτυχε. Η Γουάνγκ αξιοποίησε τα λάθη της αντιπάλου και κέρδισε το σετ με σκορ 6-2.

Το τρίτο σετ ήταν αρκετά αμφίρροπο και κορυφώθηκε με το break της Σάκκαρη στο 3-1. Η Ελληνίδα τενίστρια κατάφερε να κρατήσει το σερβίς της και να προηγηθεί με 4-1. Παρά την αντίσταση, η Γουάνγκ μείωσε σε 5-3, αλλά η Σάκκαρη κατάφερε να κλείσει τον αγώνα με σκορ 6-3.