Η Ουνιόν κράτησε τη Νάπολι στο ισόπαλο 1-1 στο Champions League

Η Ουνιόν κατάφερε να δέσει τα χέρια της Νάπολι και να κρατήσει το σκορ 1-1, κερδίζοντας έτσι τον πρώτο της βαθμό στο Champions League.

Παρότι οι Ιταλοί ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αποδείχτηκαν αναποτελεσματικοί και πλήρωσαν με την ισοπαλία την ανεπαρκή τους αμυντική στάση. Παρά τις σχεδόν 30 τελικές τους και τα 18 κόρνερ, κατάφεραν να κερδίσουν μόνο έναν βαθμό, βρίσκοντας τους εαυτούς τους στην προβολή για την πρόκριση στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Αντίθετα, η Ουνιόν βρίσκεται σε καλή θέση, στο -2 από την Μπράγκα, και θα παλέψει μέχρι το τέλος για να ανατρέψει το προγνωστικό και να πάρει την τρίτη θέση που οδηγεί στην επόμενη φάση του Europa League.

Στον άλλο αγώνα της ομάδας, η Μπράγκα έχασε από τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Η Νάπολι ελέγχοντας τον ρυθμό αν και άρχισε να δημιουργεί ευκαιρίες, αποδείχτηκε αναποτελεσματική μπροστά στην άμυνα της Ουνιόν. Η Ουνιόν, από την άλλη, εκμεταλλεύτηκε τις αντεπιθέσεις της και κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Φοφανά στο 52ο λεπτό, κρατώντας αμείωτο το σκορ μέχρι το τέλος του αγώνα.

Η επόμενη αγωνιστική περίοδος θα δείξει τον παραδοσιακά αμφίρροπο αγώνα ανάμεσα στη Ρεάλ Μαδρίτης και τη Νάπολι, καθώς επίσης και την αναμέτρηση της Μπράγκα με την Ουνιόν Βερολίνου.

Συνοπτικά, το σκορ και η απολογιστική του 4ου ομίλου δείχνουν τη Νάπολι στην κορυφή, αλλά την Ουνιόν που έχει έναν αγώνα λιγότερο και εξακολουθεί να έχει προοπτικές για την πρόκριση.

Πηγή: sport-fm.gr