Η Μπόρνμουθ κερδίζει εντυπωσιακά τη Σουόνσι στο FA Cup, σπάζοντας ρεκόρ (video)

Για πρώτη φορά στον 21ο αιώνα, η Μπόρνμουθ καταφέρνει να κερδίσει μια εντός έδρας αναμέτρηση στο FA Cup με μεγάλη διαφορά γκολ.

Είναι η δεύτερη φορά τα τελευταία 50 χρόνια που επικρατεί εντός έδρας με 5+ γκολ διαφορά. Το είχε κάνει το 1986 και το επανέλαβε το 2024, αυτή τη φορά ενάντια στη Σουόνσι.

Η ομάδα του Ιραόλα ήταν εξαιρετική, με τα «κεράσια» να μπαίνουν δυναμικά στο «Βιτάλιτι» και να ανοίγουν το σκορ στο 7ο λεπτό με γκολ του Κέλι από στατική φάση.

Μετά από τρία λεπτά, έρχεται το δεύτερο γκολ με ασίστ του Μπρουκς, με τον Σκοτ να σκοράρει αυτή τη φορά.

Η Σουόνσι καταρρέει στο 14’ με τον Σινιστέρα να ανεβάζει το σκορ στο 3-0!

Η Μπόρνμουθ όμως δε σταματά. Αυξάνει το σκορ με τους Μπρουκς και Σολάνκε και φτάνει το 5-0 στο τέλος του πρώτου μέρους. Στη συνέχεια, απλώς διαχειρίζεται το παιχνίδι για μια άνετη νίκη!