Η Μπενφίκα αποδρά από το γήπεδο της Βιτζέλα με ηγέτη και σκόρερ τον Ντι Μαρία!

Η Μπενφίκα συνεχίζει την εντυπωσιακή της πορεία και απειλεί ξανά την Πόρτο. Με τον Άνχελ Ντι Μαρία να βρίσκει το δίχτυ για πέμπτη φορά σε έξι παιχνίδια της φετινής σεζόν, η ομάδα του Ρότζερ Σμιντ κέρδισε με σκορ 2-1 στην έδρα της Βιτζέλα, μειώνοντας τη διαφορά της από τους “δράκους” στον έναν βαθμό. Τώρα, περιμένει με ανυπομονησία την Ζάλτσμπουργκ στο “Ντα Λουζ” για την πρεμιέρα του Champions League με υψηλή ψυχολογία.

Η Μπράγκα αντιμετώπισε μια μεγάλη αποτυχία, παραδίδοντας στη Φαρένσε με σκορ 3-1, με τον Ματέους να κάνει μια επική γκάφα στο 44′.

Στο ματς της Μπενφίκα, οι “αετοί” χρειάστηκαν μόλις εννέα λεπτά για να ανοίξουν την άμυνα της Βιτζέλα, με τον Μούσα να εκμεταλλεύεται μια ασίστ του Ράφα Σίλβα και να βάλει το 0-1. Στο 27′, ο Κιοκτσού με μια όμορφη εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στη δοκιμασία, πλησιάζοντας το 2-0.

Μετά από δώδεκα λεπτά, ο Άνχελ Ντι Μαρία έκανε μια αριστουργηματική γκολ με ένα εκπληκτικό φάουλ, φτάνοντας τα πέντε γκολ αυτής της σεζόν.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο ρυθμός έπεσε, αλλά η Βιτζέλα προσπάθησε να φτάσει σε ισοπαλία. Ωστόσο, το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει στο 70′, όταν ο Όρσνες ανατράπηκε στην περιοχή και ο επιθετικός της Βιτζέλα σημείωσε το τελικό 2-1.