Ο Άρης νίκησε την Ντιναμό Κιέβου και ονειρεύεται πρόκριση!

Ο Άρης επικράτησε δίκαια της Ντιναμό Κιέβου με σκορ 1-0, χάρη σε ένα εύστοχο πέναλτι του Λουίς Πάλμα στο 69ο λεπτό. Οι Θεσσαλονικείς έκαναν μια γεμάτη και ψυχωμένη εμφάνιση, κλειδώνοντας τα ατού των αντιπάλων και πηγαίνοντας στη ρεβάνς στο ουδέτερο Βουκουρέστι με πλεονέκτημα του ενός γκολ. Ο Άρης ονειρεύεται την πρόκριση στα playoffs του Conference League.

Στο μυαλό του κόουτς:

Ο Απόστολος Τερζής παρέταξε τον Άρη με το σύστημα 4-3-3, έχοντας δύο εκπλήξεις στην αρχική ενδεκάδα. Η ομάδα έπαιξε με πάθος και δεν άφησε περιθώριο αμφισβήτησης από την Ντιναμό. Ο Άρης έκανε ένα μικρό, αλλά σημαντικό βήμα για την πρόκριση.

Το ματς:

Ο Άρης μπήκε με τρομερή ενέργεια και διάθεση στον αγωνιστικό χώρο. Πίεζε ψηλά και είχε την πρώτη καλή ευκαιρία στο 4ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι απείλησαν ξανά στο 12′, αλλά και οι Ουκρανοί είχαν μια αδύναμη ευκαιρία στο 19′. Ο Άρης κατάφερε να ανοίξει το σκορ από πέναλτι στο 69′, ενώ οι φιλοξενούμενοι απείλησαν στο 75′ και το 89′. Ο Άρης κέρδισε δίκαια με 1-0.