Αποκάλυψη: Ο Φιλς αποκλείζει τον Τσιτσιπά λίγο πριν τον τελικό στην Αμβέρσα

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς υπέστη απρόσμενο «φρένο» στο τουρνουά της Αμβέρσας, καθώς αποκλείστηκε ένα βήμα πριν φτάσει στον τελικό. Ο Άρθουρ Φιλς, ο οποίος βρίσκεται στην 38η θέση της παγκόσμιας κατάταξης, νίκησε τον κορυφαίο Έλληνα τενίστα με 2-0 σετ (7-6, 7-6), κερδίζοντας και τα δύο σετ στο tie break.

Το πρώτο σετ ήταν πολύ αμφίρροπο, με τον Τσιτσιπά να έχει μια ευκαιρία για break, αλλά να μένει πίσω με 1-0. Κανένας από τους δύο παίκτες δεν κατάφερε να κάνει break, με τον Τσιτσιπά να διασώζει το σερβίς του σε δύσκολες φάσεις. Ωστόσο, ο Φιλς κατάφερε να πάρει το προβάδισμα με 7-5 στο tie break και να περάσει μπροστά με 1-0 στα σετ.

Ο Φιλς ξεκίνησε δυναμικά το δεύτερο σετ, παίρνοντας ένα break και προηγούμενος με 2-0, 4-2 και 5-3 στα game. Ο Τσιτσιπάς, ωστόσο, κατάφερε να επιστρέψει με ένα break και να βρεθεί μπροστά με 6-5. Ωστόσο, ο Φιλς ισοφάρισε σε 6-6 και πήγε το δεύτερο σετ στο tie break, όπου κατάφερε να πάρει δύο φορές το σερβίς του Τσιτσιπά και να κερδίσει με 7-4, εξασφαλίζοντας έτσι την πρόκρισή του στον τελικό του τουρνουά.