Νίκες για Αργεντινή (1-0), Εκουαδόρ (1-2) και Χιλή (2-0) – Γκέλα για τη Βραζιλία (1-1)

Παρά το γεγονός ότι τα προκριματικά για το Παγκόσμιο Κύπελλο του 2026 δεν έχουν ακόμα ξεκινήσει στην Ευρώπη, η τρίτη αγωνιστική των προκριματικών πραγματοποιήθηκε στη Λατινική Αμερική και είχε ως μεγάλη νικήτρια την Αργεντινή.

Ο Λιονέλ Μέσι κατάφερε να οδηγήσει την ομάδα του σε μια νίκη 1-0 επί της Παραγουάης, με τον Οταμέντι να σκοράρει με βολέ μετά από κόρνερ, στο 3ο λεπτό. Η Αργεντινή είναι η μοναδική ομάδα που έχει κερδίσει τις τρεις αγώνες.

Αναλυτικά:

Η Αλβανία πέτυχε μια απίθανη νίκη 3-0 και εξασφάλισε την πρόκριση, η Ισπανία πέτυχε μια μεγάλη νίκη 2-0, ενώ η Τουρκία επικράτησε με 1-0 επί της Κροατίας.

Η Βραζιλία, η οποία είναι ένας από τους μεγάλους αντιπάλους, αν και προηγήθηκε με γκολ του Γκάμπριελ με κεφαλιά μετά από κόρνερ στο 50ο λεπτό, είδε το γκολ του Βινίσιους να ακυρώνεται από το VAR και τον Μπέλο να ισοφαρίζει στο 85ο λεπτό με ένα απίθανο ψαλιδάκι, καταλήγοντας σε ισοπαλία 1-1.

Η Χιλή πήρε την πρώτη της νίκη στα προκριματικά με σκορ 2-0 επί του Περού. Ο Βαλντέζ άνοιξε το σκορ με σουτ μετά από κόρνερ στο 74ο λεπτό, ενώ ο Λόπεζ πέτυχε ένα αυτογκόλ στο 90+1ο λεπτό για το τελικό 2-0.

Τέλος, η Εκουαδόρ πήρε την πρώτη της νίκη με σκορ 2-1 επί της Βολιβίας. Ο Παέζ έβαλε γκολ για την Εκουαδόρ στο 45ο λεπτό, ο Ραμάλλο ισοφάρισε για την Βολιβία στο 83ο λεπτό, αλλά ο Κέβιν Ροντρίγκεζ έδωσε τη νίκη στην Εκουαδόρ στο 90+6ο λεπτό.