Το Μαρκόπουλο πρωταθλητής Ελλάδας στις νεάνιδες για πρώτη φορά στην ιστορία του

Στο πρώτο σετ, το αρχικό 12-12 έγινε 18-12 για την ομάδα του Π.Α.Ο.Κ. και παρά την προσπάθεια του Α.Ο.Μ. που μείωσε στους τρεις (22-19), το σετ κατέληξε με 25-21 υπέρ της ομάδας του Δικεφάλου.

Στο δεύτερο, το 15-14 του Μαρκόπουλου έγινε 22-15 για τον Π.Α.Ο.Κ. με την πασαδόρο του, Σοφία Τόλιου, να δημιουργεί πολλά προβλήματα στην υποδοχή των αθλητριών της Έλενας Κανελλοπούλου. Ο Π.Α.Ο.Κ. με 25-18 έκανε το 2-0 σετ.

Στο τρίτο, το Μαρκόπουλο έπρεπε να αντιδράσει για να μπει ξανά στην αναμέτρηση. Το σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες και με όπλο το μπλοκ η ομάδα των Μεσογείων πήρε το σετ με 25-23 και μείωσε σε 2-1 σετ.

Με ανεβασμένη την ψυχολογία, το Μαρκόπουλο ξεκίνησε καλύτερα και έφτασε να προηγείται με +6 (16-10, 19-13). Ο Π.Α.Ο.Κ. μείωσε στους τρεις (20-17), όμως η ομάδα της Έλενας Κανελλοπούλου πήρε το σετ με 25-19 και έστειλε το παιχνίδι στο τάι μπρέικ.

Στο τάι μπρέικ, το Μαρκόπουλο είχε βρει ρυθμό και με καλή υποδοχή και μπλοκ ολοκλήρωσε την ανατροπή με 15-09, με τις αθλήτριες και το προπονητικό επιτελείο του Α.Ο.Μ. να ξεσπά σε πανηγυρισμούς.

Διαιτητές: Γεωργιάδης, Χλώρος.

Τα σετ: 2-3 (25-21, 25-18, 23-25, 19-25, 09-15)

Π.Α.Ο.Κ. (Μηλοβιανού): Τερζόγλου, Τόλιου, Κυπαρίσση, Χατζέλια, Μιχοπούλου, Λόλα Ολ. / Παπαδοπούλου (λ), Λόλα Δ., Σταματίου, Μπακή, Αινάλη Ισμ., Αινάλη Ι., Ανατολάκη,

Α.Ο. ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟΥ (Κανελλοπούλου): Σπανάκη, Ανυφαντή, Αλλαγιάννη, Ευαγγελίου, Παυλοπούλου, Κωτσαρά / Δήμου (λ), Καραγιάννη, Αδρακτά, Γράβαρη, Μπερκέτη, Μπενέζη, Νότη.

ΧΡΥΣΗ ΒΙΒΛΟΣ ΚΟΡΙΤΣΙΩΝ Κ20

ΕΤΟΣ     (ΠΟΛΗ) ΟΜΑΔΑ

2021    (Μουζάκι) Α.Ο. Μαρκοπούλου
2020     (Μαρκόπουλο) Π.Α.Ο.Κ.
2019      (Πολίχνη) Π.Α.Ο.Κ.
2018      (Αιγάλεω) Α.Σ.Άρης
2017      (Πτολεμαΐδα) Α.Σ.Άρης
2016      (Παλαμάς, Καρδίτσα) Ελπίς Αμπελοκήπων
2015      (Τύρναβος) Ηρακλής Κηφισιάς
2014      (Μαρκόπουλο Αττικής) Ελπίς Αμπελοκήπων
2013      (Αργος) Παναθηναϊκός Α.Ο.
2012      (Μαρκόπουλο Αττικής) Γ.Σ.Ηρακλής
2011      (Παιανία Αττικής) Ηρακλής Κηφισιάς
2010       (Βασιλικά Θεσ.) Πανελλήνιος Γ.Σ.
2009      (Αργος) Ηρακλής Κηφισιάς
2008      (Αλμυρός) Ηρακλής Γ.Σ.
2007      (Πεύκη Αττικής) Α.Ε.Βύρωνα
2006      (Δράμα) Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός
2005      (Βύρωνας, Αθήνα) Φιλαθλητικός Λαρισαϊκός
2004     (Ασβεστοχώρι Θεσ.) Μ. Αλέξανδρος Γιαννιτσών
2003      (Ηλιούπολη Αττικής) Φιλία Ηλιούπολης
2002     (Αμπελόκηποι Θεσ.) Απολλώνιος Κερατσινίου
2001       (Δραπετσώνα) Αρης Νικαίας
2000      (Βριλήσσια Αττικής) Ε.Α.Λάρισας
1999     (Ν. Σμύρνη, Αττικής) Αίας Ευόσμου
1998     (Κυψέλη, Αθήνα) Αίας Ευόσμου
1997     (Ν. Φιλαδέλφεια Αττικής) Αίας Ευόσμου
1996      (Ν. Φιλαδέλφεια Αττικής) Ε.Α.Λάρισας
1995      (Μίκρα Θεσσαλονίκης) Ε.Α.Λάρισας
1994     (Χίος) Φ.Ο.Καμποχώρων
1993     (Καλαμάτα) Ε.Α.Λάρισας
1992     (Καρπενήσι) Νίκη Αλεξανδρούπολης
1991     (Δράμα) Παναθηναϊκός Α.Ο.
1990     (Λουτράκι) Νίκη Αλεξανδρούπολης
1989     (Σιδηρόκαστρο) Αρτεμις Κορυδαλλού
1988     (Πάτρα) Α.Ο.Καβάλας
1987     (Ιωάννινα) Ε.Ο.Σταυρούπολης
1986     (Τρίκαλα) Ε.Ο.Σταυρούπολης
1985     (Ιωάννινα) Φιλαθλητικός
1984     (Χανιά) Φιλαθλητικός

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε την πηγή της είδησης.

ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ