Θρίαμβος για τον Eliud Kipchoge στον NN Mission Marathon

Ο Ολυμπιονίκης και ρέκορντμαν του Μαραθωνίου Eliud Kipchoge επιβεβαίωσε το ρόλο του φαβορί και επέστρεψε στην κορυφή, κερδίζοντας πριν από λίγο τον NN Mission Marathon στο Τβέντε της Ολλανδίας. Ο Κενυάτης τερμάτισε σε 2:04:30, ξεχωρίζοντας στα τελευταία χιλιόμετρα από τους υπόλοιπους αθλητές.

Ο Μαραθώνιος διοργανώθηκε στο αεροδρόμιο της πόλης και σε ειδικά σχεδιασμένη κυκλική διαδρομή 5χλμ για να βοηθήσει τους αθλητές να πετύχουν επιδόσεις που θα τους δώσουν το εισιτήριο για τον Μαραθώνιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκυο.

Δεύτερος τερμάτισε ο επίσης Κενυάτης Jonathan Korir με 2:06:40 ενώ τρίτος ήταν ο Goitom Kifle από την Ερυθραία με 02:08:07. Συνολικά 15 αθλητές κατάφεραν να τρέξουν πιο γρήγορα από το 2:11:30 που είναι το όριο πρόκρισης για τους Ολυμπιακούς Αγώνες ενώ 23 έτρεξαν πιο γρήγορα από 2:16 σε έναν αγώνα με πάρα πολυ δυνατό συναγωνισμό

Μετά τη απογοήτευση του περασμένου Οκτωβρίου στο Λονδίνο, ο Kipchoge χρειαζόταν οπωσδήποτε τη νίκη και μια καλή επίδοση για να δώσει το στίγμα του και να επιλεγεί στην ομάδα της Κένυας που θα εκπροσωπήσει τη χώρα στο Τόκυο.

Στις γυναίκες πρώτη ήταν η Γερμανίδα Steinrück, Katharina Steinrück με 2:25:59 και την ακολούθησαν η Πορτογαλέζα Sara Moreira,(02:26:42) και άλλη μια Γερμανίδα η Rabea Schöneborn (2:27:03). Αντίστοιχα με τους άνδες 10 κοπέλες έτρεξαν πιο γρήγορα από το όριο των 2:29:30 για τους Ολυμπιακούς Αγώνες.Αντίστοιχα με τους άνδες 10 κοπέλες έτρεξαν πιο γρήγορα από το όριο των 2:29:30 για τους Ολυμπιακούς Αγώνες.

Τα σημαντικότερα αποτελέσματα:

ΑΝΔΡΕΣ

1 Kipchoge, Eliud (KEN) 02:04:30
2 Korir, Jonathan (KEN) 02:06:40
3 Kifle, Goitom (ERI) 02:08:07
4 Kacheran, Philemon () 02:08:47
5 Kiprotich, Stephen (UGA) 02:09:04
6 Kusuro, Geoffrey (UGA) 02:09:53
7 Sang, Mathew (KEN) 02:09:54
8 Chemonges, Filex (UGA) 02:09:59
9 Tewelde, Hiskel (ERI) 02:10:07
10 Chabowski, Marcin (POL) 02:10:17
11 Nowicki, Adam (POL) 02:10:21
12 Kersten, Dieter (BEL) 02:10:22
13 Butter, Michel (NED) 02:10:30
14 Suárez, Jeisson (COL) 02:10:51
15 Mohamed, Mustafa (SWE) 02:11:09

ΓΥΝΑΙΚΕΣ

1 Steinrück, Katharina (GER) 02:25:59
2 Moreira, Sara (POR) 02:26:42
3 Schöneborn, Rabea (GER) 02:27:03
4 Hottenrott, Laura (GER) 02:28:02
5 Joglova, Marcela (CZE) 02:28:16
6 Holterman, Jill (NED) 02:28:18
7 Gorissen, Mieke (BEL) 02:28:31
8 Chesir, Gladys (KEN) 02:29:16
9 Mendez, Laura (ESP) 02:29:28
10 van der Meijden, Ruth (NED) 02:29:30

Δείτε επίσης τη μετάδοση του αγώνα (σε επανάληψη εδώ):
http://www.runningnews.gr/item.php?id=48060


men pack

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε την πηγή της είδησης.

ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ