Ολυμπιακοί Αγώνες, ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ: Eliud Kipchoge απόλυτος πρωταγωνιστής και χρυσός Ολυμπιονίκης

* δείτε επίσης : Ολυμπιακοί Αγώνες, ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ Ανδρών : βίντεο τα HIGHLIGHTS και η νίκη Kipchoge

Πρόσφυγας είναι ο 16ος μαραθωνοδρόμος των Ολυμπιακών Αγώνων!

Ολυμπιακοί Αγώνες, ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ: αντιδεοντολογική ενέργεια του Morhad Amdouni, έριξε όλα τα νερά στον σταθμό

Ο Eliud Kipchoge είναι ασυναγώνιστος, και είναι ξανά χρυσός Ολυμπιονίκης όπως και στο Ρίο 2016.

Με χρόνο 2:08:38 πήρε καθαρά τη νίκη στον Μαραθώνιο Ανδρών των ΟΑ του Τόκιο, και με διαφορά 1 λεπτό και 20 δεύτερα από τον δεύτερο.

Πολύ μεγάλη μάχη έγινε για το αργυρό και το χάλκινο ανάμεσα σε τρεις δρομείς. Δεύτερος ο Abdi Nageeye 2:09:58. Τρίτος ο Bashir Abdi 2:10:00. Τέταρτος και εκτός βάθρου ο Lawrence Cherono 2:10:02.
edit : περισσότερα εδώ : Ολυμπιακοί Αγώνες, ΜΑΡΑΘΩΝΙΟΣ: ο 2ος βοήθησε τον 4ο στον τερματισμό, να περάσει τον Κενυάτη και να βγει τρίτος!

Θυμίζουμε ότι οι δρόμοι αντοχής και βάδην δεν γίνονται στο Τόκιο λόγω ζέστης, αλλά στο Σαπόρο. Χθες στις γυναίκες η κατάσταση ήταν πάντως πολύ δύσκολη (Η Κένυα το 1-2, με την Peres Jepchirchir χρυσή Ολυμπιονίκη στην αφόρητη ζέστη). Σήμερα ο καιρός ήταν ικανοποιητικός. Ο αγώνας ξεκίνησε στις 7.00 το πρωί τοπική, και σήμανε τη λήξη των αγωνισμάτων στίβου για τους Ολυμπιακούς Αγώνες 2020 (2021).

Παρακάτω δείτε και άλλες φωτογραφίες (στην 1η ο τερματισμός Kipchoge, στις 2 επόμενες η μάχη της 2ης – 3ης – 4ης θέσης, στις άλλες η εκκίνηση). Τα τελικά αποτελέσματα :

Rank Order Bib Number Name Intermediate Time Time
Behind 1 77 2776 KEN KIPCHOGE Eliud 2:08:38
2 2 62 3024 NED NAGEEYE Abdi 2:09:58 SB +1:20
3 2 56 1188 BEL ABDI Bashir 2:10:00 SB +1:22
4 2 106 2769 KEN CHERONO Lawrence 2:10:02 SB +1:24
5 2 10 1799 ESP LAMDASSEM Ayad 2:10:16 SB +1:38
6 79 2707 JPN OSAKO Suguru 2:10:41 SB +2:03
7 20 3584 TAN SIMBU Alphonce Felix 2:11:35 SB +2:57
8 36 3965 USA RUPP Galen 2:11:41 SB +3:03
9 17 2886 MAR EL GOUMRI Othmane 2:11:58 +3:20
10 1 4 1199 BEL NAERT Koen 2:12:13 SB +3:35
11 1 35 2884 MAR EL AARABY Mohamed Reda 2:12:22 +3:44
12 21 1970 FRA NAVARRO Nicolas 2:12:50 SB +4:12
13 2 87 2370 ISR TEFERI Maru 2:13:02 +4:24
14 1 78 1749 ERI KIFLE Goitom 2:13:22 +4:44
15 1 73 1550 COL SUAREZ Jeison Alexander 2:13:29 +4:51
16 1 101 1731 EOR GABRIYESOS Tachlowini 2:14:02 +5:24
17 1 40 1939 FRA AMDOUNI Morhad 2:14:33 SB +5:55
18 1 50 2893 MAR SAHLI Hamza 2:14:48 SB +6:10
19 1 3 1510 CHN YANG Shaohui 2:14:58 +6:20
20 2 100 2425 ITA GHEBREHIWET FANIEL Eyob 2:15:11 SB +6:33
21 2 75 1803 ESP MATEO Daniel 2:15:21 SB +6:43
22 41 1746 ERI GHEBREGERGIS Yohanes 2:15:34 +6:56
23 2 1 1668 DEN ULAD Adbi Hakin 2:15:50 SB +7:12
24 4 68 1075 AUS ADAMS Liam 2:15:51 SB +7:13
25 102 1352 BRN EL ABBASSI El Hassan 2:15:56 SB +7:18
26 8 11 2176 GER RINGER Richard 2:16:08 +7:30
27 10 32 1825 EST NURME Tiidrek 2:16:16 SB +7:38
28 2 14 2369 ISR AMARE Girmaw 2:16:17 +7:39
29 5 51 3962 USA RILEY Jacob 2:16:26 SB +7:48
30 1 8 2170 GER PETROS Amanal 2:16:33 SB +7:55
31 4 34 1029 ARG MUNOZ Eulalio 2:16:35 SB +7:57
32 4 57 1498 CHN PENG Jianhua 2:16:39 +8:01
33 1 67 1795 ESP GUERRA Javier 2:16:42 SB +8:04
34 5 23 3403 RSA GELANT Elroy 2:16:43 +8:05
35 86 1750 ERI RUESOM Oqbe Kibrom 2:16:57 SB +8:19
36 6 7 3104 NZL ROBERTSON Zane 2:17:04 SB +8:26
37 4 63 2368 ISR ALAME Haimro 2:17:17 +8:39
38 1 29 3203 POL NOWICKI Adam 2:17:19 +8:41
39 1 2 1164 BDI IRABARUTA Olivier 2:17:44 SB +9:06
40 2 26 3082 NOR MOEN Sondre Nordstad 2:17:59 SB +9:21
41 19 3900 USA ABDIRAHMAN Abdi 2:18:27 SB +9:49
42 3 18 2977 NAM RAINHOLD Tomas Hilifa 2:18:28 +9:50
43 1 72 3135 PAR AYALA Derlys 2:18:34 SB +9:56
44 1 95 3716 UGA MUSOBO Fred 2:18:39 +10:01
45 3 94 1948 FRA CHAHDI Hassan 2:18:40 SB +10:02
46 96 1437 CAN PREISNER Ben 2:19:27 SB +10:49
47 80 2420 ITA EL FATHAOUI Yassine 2:19:44 SB +11:06
48 1 15 1428 CAN HOFBAUER Trevor 2:19:57 SB +11:19
49 1 5 2815 KOR SHIM Jungsub 2:20:36 +11:58
50 4 76 2171 GER PFEIFFER Hendrik 2:20:43 SB +12:05
51 49 3709 UGA CHEMONGESI Filex 2:20:53 +12:15
52 4 24 3663 TUR AGRALI Yavuz 2:21:00 +12:22
53 4 55 1027 ARG ARBE Joaquin Finish 2:21:15 SB +12:37
54 5 85 2067 GBR THOMPSON Chris 2:21:29 +12:51
55 3 46 2944 MGL TSEVEENRAVDAN Byambajav 2:21:32 SB +12:54
56 6 92 2933 MEX SANTANA MARIN Jose Luis 2:21:32 SB +12:54
57 4 59 1493 CHN DONG Guojian 2:21:35 +12:57
58 3 44 2351 IRL SEAWARD Kevin 2:21:45 SB +13:07
59 1 27 1197 BEL KERSTEN Dieter 2:22:06 +13:28
60 8 58 3138 PER PACHECO Christian 2:22:12 SB +13:34
61 47 1113 AUT HERZOG Peter 2:22:15 SB +13:37
62 1 13 2706 JPN NAKAMURA Shogo 2:22:23 SB +13:45
63 3 9 3193 POL GARDZIELEWSKI Arkadiusz 2:22:50 +14:12
64 2 53 3102 NZL HICKS Malcolm 2:23:12 SB +14:34
65 69 2931 MEX PACHECO Juan 2:23:41 SB +15:03
66 2 65 1096 AUS ROBINSON Brett 2:24:04 SB +15:26
67 84 2860 LES SEUTLOALI Khoarahlane 2:25:03 SB +16:25
68 93 1823 EST FOSTI Roman 2:25:37 +16:59
69 28 1315 BRA PAULA Paulo Roberto 2:26:08 SB +17:30
70 74 1666 DEN NIJHUIS Thijs 2:26:59 SB +18:21
71 2 30 2348 IRL POLLOCK Paul 2:27:48 SB +19:10
72 1 81 1432 CAN LEVINS Cameron 2:28:43 +20:05
73 1 60 2691 JPN HATTORI Yuma 2:30:08 SB +21:30
74 33 2929 MEX ESPARZA Jesus Arturo 2:31:51 SB +23:13
75 12 3124 PAN CASTEL BLANCO Jorge 2:33:22 SB +24:44
76 2262 HON ZARCO ALVAREZ Ivan 2:44:36 SB +35:58

Εγκατέλειψαν :
38 2777 KEN KIPRUTO Amos DNF
45 3029 NED van NUNEN Bart DNF
88 3423 RSA MOKOKA Stephen DNF
66 1863 ETH DESISA Lelisa DNF
39 3454 RWA HAKIZIMANA John DNF
70 3018 NED CHOUKOUD Khalid DNF
64 3188 POL CHABOWSKI Marcin DNF
97 2041 GBR CONNOR Ben DNF
48 3422 RSA MOKGOBO Pheeha DNF
83 2943 MGL BAT-OCHIR Ser-Od DNF
43 1316 BRA DO NASCIMENTO Daniel DNF
99 3518 SUI ABRAHAM Tadesse DNF
91 2435 ITA RACHIK Yassine DNF
54 2048 GBR HAWKINS Callum DNF
82 3776 UKR HORODYSKYY Bohdan-Ivan DNF
37 3665 TUR ARIKAN Polat Kemboi DNF
89 1542 COL GONZALEZ Ivan Dario DNF
90 1870 ETH LEMMA Sisay DNF
52 1351 BRN DECHASA Shumi DNF
104 3792 UKR NYZHNYK Mykola DNF
31 1114 AUT KETEMA Lemawork DNF
25 2350 IRL SCULLION Stephen DNF
105 2814 KOR OH Joohan DNF
98 1350 BRN BEKELE Alemu DNF
6 3713 UGA KIPROTICH Stephen DNF
61 3583 TAN GEAY Gabriel Gerald DNF
16 1314 BRA da SILVA Daniel Chaves DNF
42 3799 UKR SITKOVSKIY Oleksandr DNF
103 1868 ETH KITATA Shura DNF
71 1094 AUS RAYNER Jack DNF

2021 08 37 kiptsoge

2Q==

2Q==

2Q==

9k=

2Q==

Z

Z

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε την πηγή της είδησης.

ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ