Πρόωρος αποκλεισμός για Τσόνγκα στη Βαρκελώνη (vid)

Αρνητικών αποτελεσμάτων συνέχεια για τον Τζο Γουίλφριντ Τσόνγκα. Ο Γάλλος τενίστας εμφανίστηκε κατώτερος των περιστάσεων στον 1ο γύρο του Barcelona Open και ηττήθηκε από τον Ιγκόρ Γκερασίμοφ.

Ο Λευκορώσος έπαιξε πιο αποφασιστικά από τον αντίπαλο του, επέβαλε τον ρυθμό του και πήρε την νίκη με 7-5, 6-1. Ο αγώνας διήρκησε 1 ώρα και 20 λεπτά.

Ο Τσόνγκα ξεκίνησε ιδανικά τον αγώνα, “σπάζοντας” το σερβίς του Γκερασίμοφ μόλις στο 1ο game της αναμέτρησης. Όμως στην συνέχεια ο 28χρονος τενίστας βελτίωσε το παιχνίδι του, πραγματοποίησε δύο breaks και κατέκτησε το εναρκτήριο σετ.

Στο 2ο σετ το Νο77 στην παγκόσμια κατάταξη ήταν καταιγιστικό. Κυριάρχησε απόλυτα στο court, έβρισκε απάντηση σε κάθε χτύπημα του Τσόνγκα και έκανε το 2-0 με συνοπτικές διαδικασίες.

Στην επόμενη φάση της διοργάνωσης θα αντιμετωπίσει έναν από τους πιο ταλαντούχους νέους παίκτες του Tour, τον 19χρονο Γιανίκ Σίνερ.

Το Νο71 στην παγκόσμια κατάταξη, Τζο Γουίλφριντ Τσόνγκα, τίθεται εκτός συνέχειας από τον 1ο μόλις γύρο για δεύτερο συνεχόμενο τουρνουά.

BARCELONA OPEN DRAW | DOUBLES DRAW | OOP (-1h)

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε την πηγή της είδησης.