Νικηφόρο ξεκίνημα για την Παπαμιχαήλ στις ΗΠΑ

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις της στο τουρνουά των 60.000 δολαρίων του Τσάρλεστον η Δέσποινα Παπαμιχαήλ.

Η Ελληνίδα τενίστρια έχασε το 1ο σετ της αναμέτρησης, όμως έδειξε χαρακτήρα, ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση και επιβλήθηκε της Αλντίλα Σουτγιάδι από την Ινδονησία με 2-6, 6-3, 6-1, μετά από 2 ώρες και 18 λεπτά αγώνα.

Η 28χρονη αθλήτρια δυσκολεύτηκε αρκετά να κάμψει την αντίσταση της αξιόμαχης αντιπάλου της, όμως εντέλει τα κατάφερε, παίζοντας ψύχραιμα και μεθοδευμένα στο 2ο και το 3ο σετ του παιχνιδιού.

Η Παπαμιχαήλ με την νίκη αυτή προκρίθηκε στις “16” της διοργάνωσης, όπου θα συναντήσει την Σάρλοτ Σαβατιπόν, Νο.651 στην παγκόσμια κατάταξη της WTA. H Δέσποινα, η οποία βρίσκεται στο Νο2 του ταμπλό, είναι αδιαμφισβήτητα το φαβορί της αναμέτρησης, μένει να το αποδείξει αυτό και στο court.

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε την πηγή της είδησης.