Ο Άγιαξ περνάει στους «16» του Conference League με δύσκολη νίκη επί της Μπόντο/Γκλιμτ

Ο Άγιαξ πέρασε στην επόμενη φάση του Conference League μετά από μια δύσκολη νίκη 2-1 στην παράταση επί της αντιπάλου του Μπόντο/Γκλιμτ. Οι Ολλανδοί πέρασαν στην επόμενη φάση του τουρνουά παρά την αντίσταση της αντίπαλης ομάδας.

Ο αγώνας διεξήχθη υπό τη διαιτησία του Τάσου Σιδηρόπουλου και είχε πολλές συναρπαστικές στιγμές. Παρά τις προσπάθειες των γηπεδούχων, η Μπόντο έχασε την πρόκριση μετά από μια αποβολή στην παράταση.

Εκτός από τον Άγιαξ, την πρόκριση πήραν επίσης η Ντινάμο Ζάγκρεμπ και η Σερβέτ, σε άλλους αγώνες που διεξήχθησαν την ίδια ώρα.

Οι Νορβηγοί ήταν σταθερά ανταγωνιστικοί, ωστόσο ο Άγιαξ κατάφερε να προηγηθεί στο χρονικό διάστημα του πρώτου ημιχρόνου. Ακολούθησε μια πολύ έντονη αναμέτρηση με πολλές ευκαιρίες για τις δύο ομάδες. Τελικά, μετά από μια συναρπαστική αναμέτρηση, η πρόκριση οδήγησε στην παράταση, όπου ο Άγιαξ εξασφάλισε τη νίκη με ένα εκπληκτικό γκολ στο 114ο λεπτό.