Καθάρισε με Τσόλακ η Ρέιντζερς, ζορίστηκε ξανά η Σέλτικ

Με άνετη νίκη πέρασε η Ρέιντζερς από τη δεύτερη αγωνιστική της Premiership Σκωτίας και, την ίδια ώρα, η Σέλτικ πέρασε με δυσκολία από την έδρα της Ρος Κάουντι.

Η Ρέιντζερς επιβλήθηκε 2-0 της Κιλμάρνοκ και έκανε το «2Χ2», με τον Τσόλακ να είναι πρωταγωνιστής. Ο Κροάτης επιθετικός άνοιξε το σκορ στο 51′ πετυχαίνοντας το πρώτο του φετινό τέρμα. Στο 88′ ήρθε η σειρά του Μορέλος να σκοράρει, επιστρέφοντας μετά τον τραυματισμό που τον κράτησε εκτός για 5,5 μήνες.

Με το απόλυτο συνεχίζει και η Σέλτικ, η οποία, όμως, δυσκολεύτηκε για να περάσει από την έδρα της Ρος Κάουντι (3-1). Οι Κέλτες προηγήθηκαν στο 48′, όμως πέντε λεπτά αργότερα ο Ιακοβίτι ισοφάρισε για τους γηπεδούχους.

Παρότι είχε τον έλεγχο, η Σέλτικ άργησε να βρει το γκολ, που ήρθε τελικά με τον Γιεντζ στο 84′. Η Ρος Κάουντι απείλησε ξανά με ισοφάριση, ωστόσο ο Αμπάντα της έκοψε τα φτερά διαμορφώνοντας το τελικό 3-1 στις καθυστερήσεις με τρομερό γυριστό σουτ.