Κατέρρευσε στην Κροατία ο Ηρακλής

Με κακή εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ηρακλής έχασε 65-88 από τη Μόρναρ Μπαρ στην Κροατία για την τρίτη αγωνιστική του Εurope Cup και πήγε στο 0/3.

Ο Ηρακλής βρήκε τα μακρινά σουτ στην αρχή της αναμέτρησης και προηγήθηκε 8-0 των Βόσνιων. Οι περιφερειακοί του «Γηραιού» έβρισκαν τις λύσεις και ο Ηρακλής διατηρούσε το +6 με +8 στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης. Ένα 4-0 της Μόρναρ μείωσε σε 12-15,οωμς ο Αγραβάνης πήρε την κατάσταση στα χέρια του και διατηρούσε το +5 με +6. Ο Παπαδάκης τον «σιγόνταρε» επιθετικά σε αυτό το διάστημα και ο Κούζελογλου έφερε το 19-24. Εκεί, η άμυνα των «κυανόλευκων» χαλάρωσε και, με σερί 6-0, η Μόρναρ ολοκλήρωσε το πρώτο δεκάλεπτο στο 25-24.

Τα συνεχόμενα τρίποντα των Κροατών έφεραν το +5 στην κακή περιφερειακή άμυνα των παικτών του Στέργιου Κουφού. Ο Ρακότσεβιτς έφερε το +7 και ο Γκόρντθιτς το +12 για τους γηπεδούχους με δικό ου σερί 6-0 σε εκείνο το διάστημα. Ο Ηρακλής δεν έβρισκε τις λύσεις για να σκοράρει, παρά το γεγονός πως μάζευε κάποια επιθετικά ριμπάουντ και το 47-37 ολοκλήρωσε το πρώτο ημίχρονο.

Ο Μίτσοβιτς έφερε το 52-39 στην έναρξη της τρίτης περιόδου και η διαφορά κυμαινόταν μεταξύ +10 και +12 σε εκείνο το διάστημα. Ο Λιούις έφερε το 56-43 και ο Κόρεϊ το 58-43. Οι δυο τους «βομβάρδιζαν» το ελληνικό καλάθι και διατηρούσαν το +13 με +15 σε εκείνο το διάστημα και το +17 «σφράγισε» το τριαντάλεπτο.

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε την πηγή της είδησης.