Ισοπέδωσε την Μπράγκα και επέστρεψε στις νίκες η Πόρτο!

Επιστροφή στις νίκες με… ντόρτια για την Πόρτο. Οι «δράκοι» επικράτησαν 4-1 της Μπράγκα και άφησαν πίσω το δύσκολο διάστημα που πέρασαν λόγω των κακών εμφανίσεων απέναντι σε Μπριζ (0-4) και Εστορίλ (1-1). Που προκάλεσαν την οργή του κόσμου, με μερίδα αυτού να τα βάζει με την οικογένεια Κονσεϊσάο.

Τον χορό των γκολ άνοιξε στο 32ο λεπτό ο Εβανίλσον, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε την μπαλιά πάρε-βάλε του Εουστάκιο, ενώ δύο λεπτά ο δημιουργός έγινε σκόρερ με πλασέ από κοντά έπειτα από εξαιρετική αντεπίθεση των γηπεδούχων. Ο Πέπε με αυτογκόλ στο 55’ έβαλε ξανά στο κόλπο τους φιλοξενούμενους, αλλά στο 63’ ο Πεπέ εκτέλεσε από κοντά μετά από γύρισμα του Ταρεμί, που έχει συμμετοχή στα πρώτα τρία γκολ των πρωταθλητών, ενώ μετά από… καραμπόλα ο Γκαλένο έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα στο 90’+6′.

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με παίκτη λιγότερο στο 85’ λόγω απευθείας κόκκινης στον γκολκίπερ τους (Ματέους), που έκανε τάκλιν σε τετ α τετ με τον Ταρεμί.