Σούπερ Παναθηναϊκός «καθάρισε» τον ΠΑΟΚ κι έπιασε κορυφή στην Volley League! Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση στη μεγαλύτερη διάρκεια του ματς, οι «πράσινοι» επικράτησαν με 3-1 σετ του Δικεφάλου μέσα στην Πυλαία και ανέβηκαν στην πρώτη θέση της βαθμολογίας της β’ φάσης με 16 βαθμούς έναντι 15 των γηπεδούχων.

Kορυφαίος για τον Παναθηναϊκό ήταν ο Θανάσης Πρωτοψάλτης, με το «τριφύλλι» να έχει μεγάλο του όπλο το εξαιρετικό του σερβίς. Από την άλλη ο ΠΑΟΚ που δεν είχε τους Κουμεντάκη και Μπράουν, δεν κατάφερε να καλύψει τα κενά τους και να αποφύγει την ήττα.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε πολύ δυνατά στο πρώτο σετ και έχοντας εξαιρετικό μπλοκ προηγήθηκε με +6 (1-7). Οι φιλοξενούμενοι διατηρήθηκαν στον ίδιο ρυθμό μέχρι τα μισά του πρώτου σετ (8-16) και στη συνέχεια με τον Κουκλίνσκι να δίνει τον ρυθμό, ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 19-21, αλλά δεν κατάφερε να φέρει τούμπα το σετ και οι «πράσινοι» έκαναν το 0-1 με 23-25.

Στο δεύτερο σετ ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε γρήγορα με +3 (3-6), ο ΠΑΟΚ αντέδρασε και γύρισε το ματς για το 9-8, αλλά η ομάδα του Ανδρεόπουλου δεν είχε όρεξη για αστεία. Με τον Πρωτοψάλτη να είναι ασταμάτητος, έκανε το σκορ 10-14 και λίγο αργότερα 12-20 για να φτάσει τελικά εύκολα στην κατάκτηση του σετ του με 16-25.

Για ακόμη ένα σετ ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε καλύτερα και βρέθηκε στο +4 (3-7), ο ΠΑΟΚ όμως μάζεψε σύντομα τη διαφορά, προηγήθηκε με 8-7 και έφτασε και στο 18-14. Ο Παναθηναϊκός αντέδρασε, μείωσε σε 20-19, αλλά με σερί καλές επιθέσεις ο ΠΑΟΚ πήρε το σετ με 25-21.

Με 1-5 ξεκίνησε το τέταρτο σετ, ο Καλμαζίδης κάλεσε γρήγορα τάιμ άουτ, αλλά ο Παναθηναϊκός δεν έχασε τον ρυθμό του και έμεινε μπροστά με 14-18. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ψαλιδίσει σιγά σιγά τη διαφορά, ισοφάρισε σε 24-24, αλλά με δύο σερί πόντους οι «πράσινοι» έκαναν το 24-26 και πήραν το ματς με 3-1 σετ.

Τα σετ: 23-25, 16-25, 25-21, 24-26