Η Ομοσπονδία Χειροσφαιρίσεως Ελλάδος (ΟΧΕ) ανακοίνωσε το μεσημέρι της Παρασκευής (12/3) τις υποψηφιότητες για τις αρχαιρεσίες που θα πραγματοποιηθούν με ηλεκτρονική ψηφοφορία την Κυριακή, 21 Μαρτίου 2021 και αφορούν για πρόεδρο,  εκπρόσωπο στην ΕΟΕ, μέλη Δ.Σ. ΟΧΕ και Εξελεγκτική Επιτροπή.

Ο νυν πρόεδρος της ΟΧΕ, Κώστας Γκαντής, είναι ο μοναδικός υποψήφιος για την προεδρία της Ομοσπονδίας χάντμπολ, ενώ μόνος υποψήφιος για εκπρόσωπος της ΟΧΕ στην Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή είναι ξανά  Στέλιος Αγγελούδης. Ο νυν γενικός γραμματέας της ΟΧΕ, Κώστας Σταματιάδης, θέτει υποψηφιότητα για αναπληρωματικό μέλος στην ΕΟΚ.

Αναλυτικά: 

Υποψήφιος Πρόεδρος Δ.Σ. ΟΧΕ
Γκαντής Κωνσταντίνος (ΓΣ Πανελλήνιος)

Υποψήφιος για Τακτικό Μέλος στην Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή
Αγγελούδης Στυλιανός (ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας)

Υποψήφιος για Αναπληρωματικό Μέλος στην Ελληνική Ολυμπιακή Επιτροπή
Σταματιάδης Κωνσταντίνος (ΓΕ Δράμας)

Υποψήφια Μέλη Δ.Σ. ΟΧΕ
1. Αμπατζίδης Ιωάννης (Α.Ε.Σ.Χ Πυλαίας)
2. Βιολιτζής Κωνσταντίνος (Γ.Α.Σ Κιλκίς)
3. Βουκλαρής Αντώνιος (Ηλυσιακός ΑΟ)
4. Ζαλώνης Φραγκίσκος (ΑΣΕ Δούκα)
5. Ηλιάδης Μιχαήλ (ΑΟ Προσοτσάνης)
6. Καραμπίνας Ιωάννης (ΑΟ Ιωαννίνων)
7. Κρανιώτης Βασίλειος (Αναγέννηση Άρτας)
8. Μαναβής Κωνσταντίνος (ΜΓΣ Απόλλων Καλαμαριάς)
9. Μανδάς Αθανάσιος (ΑΟΑΟΔ Κορυδαλλού)
10. Μουμτζιδέλλης Θωμάς (ΠΑΣ Αερωπός Έδεσσας)
11. Μπιτχαβά Ελπίδα (ΕΑΧ Χανιά)
12. Παπανικολάου Γεώργιος (ΑΛΚ Σεριφάτο Αιγίου)
13. Πέτκος Αναστάσιος (Φ.Σ Αρίων Πτολεμαϊδας)
14. Σαουλίδης Δημήτριος (ΠΑΣ Φοίβος Συκεών)
15. Σταματιάδης Κωνσταντίνος (ΓΕ Δράμας)
16. Σταμούλης Στέφανος (ΓΑΣ Καματερού)
17. Σταυρακάκης Δημήτριος (Α.Γ.Σ Παπασιδέρης Κορωπί)
18. Φύκατας Γεώργιος (ΑΠΣ Φίλιππος Βέροιας)
19. Χειβιδόπουλος Αναστάσιος (ΓΑΣ Πολυνίκης Ναυπλίου)

*Οι πρώτοι 14 σε ψήφους εκλέγονται τακτικά μέλη Δ.Σ και οι υπόλοιποι 5 αναπληρωματικά μέλη Δ.Σ
*Το Δ.Σ της ΟΧΕ θα συμπληρωθεί με τον εκπρόσωπο του Πανελλήνιου Συνδέσμου Αθλητών Χειροσφαίρισης (ΠΣΑΧ), όπως προβλέπεται από το νέο αθλητικό νομοσχέδιο.

Υποψήφια Τακτικά Μέλη Εξελεγκτικής Επιτροπής
1. Κανόνης Άγγελος (Ολυμπιακός Κερατσινίου)
2. Παπαϊωάννου Σπυρίδων (ΓΑΣ Καματερού)
3. Πετρόπουλος Γεώργιος (Ηλυσιακός ΑΟ)

*Εκλέγονται τρεις (3)

Υποψήφια Αναπληρωματικά Μέλη Εξελεγκτικής Επιτροπής
1. Λέμης Νικόλαος (ΑΟ Παράδεισος Αμαρουσίου)
2. Λαζόπουλος Δημήτριος (ΑΣ Άνοιξης Διονύσου)

*Εκλέγονται δύο (2)

Πηγή: ΑΠΕ-ΜΠΕ