ΠΑΟΚ – Ολυμπιακός 2-0: Άλμα με Ζίβκοβιτς

Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Αντρίγια Ζίβκοβιτς ο ΠΑΟΚ επικράτησε 2-0 του Ολυμπιακού με τον Σέρβο εξτρέμ να σκοράρει δύο φορές σε διάστημα 14 λεπτών και να βάζει την ομάδα του σε θέση οδηγό με τους παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία να κρατάνε μέχρι τέλος το υπέρ τους σκορ.

Η ομάδα της Θεσσαλονίκης με το τρίποντο που πήρε έκανε άλμα στη βαθμολογία, πέρασε ξανά την ΑΕΚ, ενώ ενώ είναι στο +5 από τον Παναθηναϊκό και στο -3 από τον Άρη τον οποίο θα αντιμετωπίσει την Τετάρτη.

ΜΕ ΠΡΩΤΑΓΩΝΙΣΤΗ ΤΟΝ ΖΙΒΚΟΒΙΤΣ

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο στη διάρκεια του πρώτου 45λεπτου με τις δύο ομάδες να έχουν τις ευκαιρίες τους αλλά το δεύτερο και δη μέχρι το 80′ άνηκε ολοκληρωτικά στον ΠΑΟΚ. Η ομάδα του Γκαρσία μπήκε εξαιρετικά στο δεύτερο 45λεπτο, πίεσε, έψαξε το γκολ και το βρήκε στο 49′ με τον Παπαδόπουλο να μην διώχνει σωστά και τον Ζϊβκοβιτς με τρομερό σουτ να νικάει τον Ζοζέ Σα.

Ο ΠΑΟΚ συνέχισε να πιέζει και στο 63′ έφτασε και σε δεύτερο τέρμα όταν βγήκε όμορφα στο τρανζίσιον με τον Καντουρί να κάνει μια τρομερή κάθετη πάσα προς τον Ζίβκοβιτς, ο Σέρβος μπήκε στην περιοχή, πέρασε και τον Σα και από δύσκολη θέση έκανε το 2-0.

Οι δύο προπονητές επέλεξαν να παίξουν με το ίδιο σύστημα, 3-4-2-1, και αν για τον Ολυμπιακό ήταν κάτι που το περιμέναμε με βάση τα τελευταία ματς των “ερυθρόλευκων” και τις δοκιμές του Μαρτίνς ήταν κάτι που δεν περιμέναμε από τον Γκαρσία.

Ο Ουρουγουανός όμως επέλεξε να “καθρεφτίσει” την ομάδα του σε σχέση με τον αντίπαλο του και να τον αντιμετωπίσει με το ίδιο σύστημα. Μάλιστα ακόμα μεγαλύτερη εντύπωση έκανε πως διάλεξε για τον ρόλο του δεξιού στόπερ τον Βιεϊρίνια.

Από την άλλη ο Ολυμπιακός που είχε δεδομένα προβλήματα στην άμυνα αφού δεν ταξίδεψαν στη Θεσσαλονίκη οι Μπα και Σεμέδο είχε τριάδα στην άμυνα τους Παπαδόπουλο, Παπασταθόπουλο και Χολέμπας. Επίσης στον πάγκο έμεινε ο Καμαρά με τους Μπουχαλάκη, Εμβιλά να είναι το δίδυμο στη μεσαία γραμμή.

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε την πηγή της είδησης.