Μουντιάλ: Οι 32 ομάδες της διοργάνωσης

Η Κόστα Ρίκα έγινε η 32η και τελευταία ομάδα που προκρίθηκε στο Παγκόσμιο Κύπελλο 2022. Η ομάδα της Κεντρικής Αμερικής επικράτησε στο διηπειρωτικό μπαράζ της Νέας Ζηλανδίας και ολοκλήρωσε το παζλ των προκριματικών του κορυφαίου ποδοσφαιρικού ραντεβού.

Η 6η πρόκριση στην τελική φάση της διοργάνωσης και τρίτη σερί για την παρέα του Τζόελ Κάμπελ τη στέλνει στον 5ο όμιλο μαζί με Ισπανία, Γερμανία και Ιαπωνία.

Ο πρώτος αγώνας της θα είναι απέναντι στην Ισπανία στην Ντόχα στις 23 Νοεμβρίου, ενώ η πρεμιέρα του Μουντιάλ είναι προγραμματισμένη για την 21η Νοεμβρίου με την αναμέτρηση της Σενεγάλης κόντρα στην Ολλανδία.

Οι οκτώ όμιλοι

  1. Κατάρ, Ολλανδία, Σενεγάλη, Εκουαδόρ
  2. Αγγλία, ΗΠΑ, Ιράν, Ουαλία
  3. Αργεντινή, Μεξικό, Πολωνία, Σαουδική Αραβία
  4. Γαλλία, Δανία, Τυνησία, Αυστραλία
  5. Ισπανία, Γερμανία, Ιαπωνία, Κόστα Ρίκα
  6. Βέλγιο, Κροατία, Μαρόκο, Καναδάς
  7. Βραζιλία, Ελβετία, Σερβία, Καμερούν
  8. Πορτογαλία, Ουρουγουάη, Νότια Κορέα, Γκάνα

Το πρόγραμμα της φάσης των ομίλων

ΠΡΩΤΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Δευτέρα 21 Νοεμβρίου

  • 13:00 Σενεγάλη – Ολλανδία (1ος όμιλος), (Στάδιο Al-Thumama, Ντόχα)
  • 16:00 Αγγλία – Ιράν (2ος όμιλος), (Διεθνές Στάδιο Khalifa, Ντόχα)
  • 19:00 Κατάρ – Εκουαδόρ (1ος όμιλος), (Στάδιο Al-Bayt, Al Khor)
  • 22:00 ΗΠΑ – Ουαλία (2ος όμιλος), (Στάδιο Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan)

Τρίτη 22 Νοεμβρίου

  • 13:00 Αργεντινή – Σαουδική Αραβία (3ος όμιλος), (Στάδιο Lusail, Lusail)
  • 16:00 Δανία – Τυνησία (4ος όμιλος), (Στάδιο Education City, Ντόχα)
  • 19:00 Μεξικό – Πολωνία (3ος όμιλος), (974 Stadium, Ντόχα)
  • 22:00 Γαλλία – Αυστραλία (4ος όμιλος), (Στάδιο Al-Janoub, Al-Wakrah)

Τετάρτη 23 Νοεμβρίου

  • 13:00 Μαρόκο – Κροατία (6ος όμιλος), (Στάδιο Al-Bayt, Al-Khor)
  • 16:00 Γερμανία – Ιαπωνία (5ος όμιλος), (Διεθνές Στάδιο Khalifa, Ντόχα)
  • 19:00 Ισπανία – Κόστα Ρίκα (5ος όμιλος), (Στάδιο Al-Thumama, Ντόχα)
  • 22:00 Βέλγιο – Καναδάς (6ος όμιλος), (Στάδιο Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan)

Πέμπτη 24 Νοεμβρίου

  • 13:00 Ελβετία – Καμερούν (7ος όμιλος), (Στάδιο Al-Janoub, Al-Wakrah)
  • 16:00 Ουρουγουάη – Νότια Κορέα (8ος όμιλος), (Στάδιο Education City, Ντόχα)
  • 19:00 Πορτογαλία – Γκάνα (8ος όμιλος), (974 Stadium, Ντόχα)
  • 22:00 Βραζιλία – Σερβία (7ος όμιλος), (Στάδιο Lusail, Lusail)

ΔΕΥΤΕΡΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Παρασκευή 25 Νοεμβρίου

  • 13:00 Ουαλία – Ιράν (2ος όμιλος), (Στάδιο Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan)
  • 16:00 Κατάρ – Σενεγάλη (1ος όμιλος), (Στάδιο Al-Thumama, Ντόχα)
  • 19:00 Ολλανδία – Εκουαδόρ (1ος όμιλος), (Διεθνές Στάδιο Khalifa, Ντόχα)
  • 22:00 Αγγλία – ΗΠΑ (2ος όμιλος) , (Στάδιο Al-Bayt, Al-Khor)

Σάββατο 26 Νοεμβρίου

  • 13:00 Τυνησία – Αυστραλία (4ος όμιλος), (Στάδιο Al-Janoub, Al-Wakrah)
  • 16:00 Πολωνία – Σαουδική Αραβία (3ος όμιλος), (Στάδιο Education City, Ντόχα)
  • 19:00 Γαλλία – Δανία (4ος όμιλος), (974 Stadium, Ντόχα)
  • 22:00 Αργεντινή – Μεξικό (3ος όμιλος), (Στάδιο Lusail, Lusail)

Κυριακή 27 Νοεμβρίου

  • 13:00 Ιαπωνία – Κόστα Ρίκα (5ος όμιλος), (Στάδιο Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan)
  • 16:00 Βέλγιο – Μαρόκο (6ος όμιλος), (Στάδιο Al-Thumama, Ντόχα)
  • 19:00 Κροατία – Καναδάς (6ος όμιλος), (Διεθνές Στάδιο Khalifa, Ντόχα)
  • 22:00 Ισπανία – Γερμανία (5ος όμιλος), (Στάδιο Al-Bayt, Al-Khor)

Δευτέρα 28 Νοεμβρίου

  • 13:00 Καμερούν – Σερβία (7ος όμιλος), (Στάδιο Al-Janoub, Al-Wakrah)
  • 16:00 Νότια Κορέα – Γκάνα (8ος όμιλος), (Στάδιο Education City, Ντόχα)
  • 19:00 Βραζιλία – Ελβετία (7ος όμιλος), (974 Stadium, Ντόχα)
  • 22:00 Πορτογαλία – Ουρουγουάη (8ος όμιλος), (Στάδιο Lusail, Lusail)

ΤΡΙΤΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ

Τρίτη 29 Νοεμβρίου

  • 19:00 Εκουαδόρ– Σενεγάλη (1ος όμιλος) , (Διεθνές Στάδιο Khalifa, Ντόχα)
  • 19:00 Ολλανδία – Κατάρ (1ος όμιλος), (Στάδιο Al-Bayt, Al-Khor)
  • 22:00 Ιράν – ΗΠΑ (2ος όμιλος), (Στάδιο Al-Thumama, Ντόχα)
  • 22:00 Ουαλία – Αγγλία (2ος όμιλος), (Στάδιο Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan)

Τετάρτη 30 Νοεμβρίου

  • 19:00 Αυστραλία – Δανία (4ος όμιλος), (Στάδιο Al-Janoub, Al-Wakrah)
  • 19:00 Τυνησία – Γαλλία (4ος όμιλος), (Στάδιο Education City, Ντόχα)
  • 22:00 Πολωνία – Αργεντινή (3ος όμιλος), (974 Stadium, Ντόχα)
  • 22:00 Σαουδική Αραβία – Μεξικό (3ος όμιλος), (Στάδιο Lusail, Lusail)

Πέμπτη 1 Δεκεμβρίου

  • 19:00 Καναδάς – Μαρόκο (6ος όμιλος), (Στάδιο Al-Thumama, Ντόχα)
  • 19:00 Κροατία – Βέλγιο (6ος όμιλος), (Στάδιο Ahmad Bin Ali, Al-Rayyan)
  • 22:00 Ιαπωνία – Ισπανία (5ος όμιλος), (Διεθνές Στάδιο Khalifa, Ντόχα)
  • 22:00 Γερμανία – Κόστα Ρίκα (5ος όμιλος, (Στάδιο Al-Bayt, Al-Khor)

Παρασκευή 2 Δεκεμβρίου

  • 19:00 Γκάνα – Ουρουγουάη (8ος όμιλος), (Στάδιο Al-Janoub, Al-Wakrah)
  • 19:00 Νότια Κορέα – Πορτογαλία (8ος όμιλος), (Στάδιο Education City, Ντόχα)
  • 22:00 Σερβία – Ελβετία (7ος όμιλος), (974 Stadium, Ντόχα)
  • 22:00 Καμερούν – Βραζιλία (7ος όμιλος), (Στάδιο Lusail, Lusail)

Οι ομάδες που έχουν πάρει το εισιτήριο για το Κατάρ

  1. Κατάρ (διοργανώτρια) – 2 Δεκεμβρίου 2010 – 1η συμμετοχή
  2. Γερμανία – 11 Οκτωβρίου 2021 – 19η συμμετοχή
  3. Δανία – 12 Οκτωβρίου 2021 – 5η συμμετοχή
  4. Βραζιλία – 11 Νοεμβρίου 2021 – 21η συμμετοχή
  5. Βέλγιο – 13 Νοεμβρίου 2021 – 13η συμμετοχή
  6. Γαλλία – 13 Νοεμβρίου 2021 – 15η συμμετοχή
  7. Κροατία – 14 Νοεμβρίου 2021 – 5η συμμετοχή
  8. Σερβία – 14 Νοεμβρίου 2021 – 3η συμμετοχή ως Σερβία / 13η μαζί με Γιουγκοσλαβία
  9. Ισπανία – 14 Νοεμβρίου 2021 – 16η συμμετοχή
  10. Ελβετία – 15 Νοεμβρίου 2021 – 12η συμμετοχή
  11. Αγγλία – 15 Νοεμβρίου 2021 – 16η συμμετοχή
  12. Ολλανδία – 16 Νοεμβρίου 2021 – 11η συμμετοχή
  13. Αργεντινή – 16 Νοεμβρίου 2021 – 18η συμμετοχή
  14. Ιράν – 27 Ιανουαρίου 2022 – 6η συμμετοχή
  15. Νότια Κορέα – 1 Φεβρουαρίου 2022 – 11η συμμετοχή
  16. Ιαπωνία – 24 Μαρτίου 2022 – 7η συμμετοχή
  17. Σαουδική Αραβία – 24 Μαρτίου 2022 – 6η συμμετοχή
  18. Εκουαδόρ – 24 Μαρτίου 2022- 4η συμμετοχή
  19. Ουρουγουάη – 24 Μαρτίου 2022 – 14η συμμετοχή
  20. Καναδάς – 28 Μαρτίου 2022 – 2η συμμετοχή
  21. Γκάνα – 29 Μαρτίου 2022 – 4η συμμετοχή
  22. Σενεγάλη – 29 Μαρτίου 2022 – 3η συμμετοχή
  23. Πορτογαλία – 29 Μαρτίου 2022 – 8η συμμετοχή
  24. Πολωνία – 29 Μαρτίου 2022 – 9η συμμετοχή
  25. Μαρόκο – 29 Μαρτίου 2022 – 6η συμμετοχή
  26. Τυνησία – 29 Μαρτίου 2022 – 6η συμμετοχή
  27. Καμερούν – 29 Μαρτίου 2022 – 8η συμμετοχή
  28. Μεξικό – 31 Μαρτίου 2022 – 17η συμμετοχή
  29. ΗΠΑ – 31 Μαρτίου 2022 – 11η συμμετοχή
  30. Ουαλία – 5 Ιουνίου 2022 – 2η συμμετοχή
  31. Αυστραλία – 13 Ιουνίου 2022 – 6η συμμετοχή
  32. Κόστα Ρίκα – 14 Ιουνίου 2022 – 6η συμμετοχή

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε την πηγή της είδησης.

ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ