Ίντερ – Αταλάντα 1-0: Με Σκρίνιαρ στο +6 από τη Μίλαν

Μία σημαντική νίκη στη μάχη για το scudetto πανηγύρισε η Ίντερ. Οι νερατζούρι επικράτησαν 1-0 της Αταλάντα με τον Σκρίνιαρ να σημειώνει το νικητήριο γκολ στο 54ο λεπτό.

Με αυτό το αποτέλεσμα η Ίντερ, η οποία βρίσκεται στην πρώτη θέση, αύξησε την διαφορά της από τη δεύτερη Μίλαν στο +6. Από την άλλη, η Αταλάντα συνεχίζει τη μάχη για την πρώτη τετράδα, καθώς είναι στην 5η θέση με 49 πόντους.

Στο πρώτο ημίχρονο η Αταλάντα ήταν εκείνη που είχε την κατοχή της μπάλας, αλλά η Ίντερ ήταν πολύ επικίνδυνη στην κόντρα επίθεση. Ωστόσο, δεν σημειώθηκε κάποιο γκολ στο πρώτο μέρος.

Στο 54ο λεπτό οι νερατζούρι πήραν προβάδισμα στο σκορ. Ο Έρικσεν εκτέλεσε ένα κόρνερ από τα δεξιά, η άμυνα της Αταλάντα δεν κατάφερε να διώξει, η μπάλα προσγειώθηκε στο ύψος του πέναλτι και ο Μίλαν Σκρίνιαρ με σουτ την έστειλε στα δίχτυα, με τον Μπαστόνι να χρεώνεται την ασίστ. Το σκορ δεν άλλαξε έως το τέλος και η Ίντερ πανηγύρισε τη νίκη.

ΙΝΤΕΡ: Χαντάνοβιτς, Μπαστόνι, Ντε Φρέι, Σκρίνιαρ, Πέρισιτς (85′ Νταρμιάν), Βιδάλ (52′ Έρικσεν), Μπρόζοβιτς, Μπαρέλα, Χακίμι (85′ Ντ’Αμπρόζιο), Μαρτίνες (77′ Σάντσες), Λουκάκου

ΑΤΑΛΑΝΤΑ: Σπορτιέλο, Τολόι, Ρομέρο, Τζιμσίτι (81′ Παλομίνο), Μέλε, Ντε Ρουν, Φρόιλερ (81′ Πάσαλιτς), Γκοζάνς, Μαλινόβσκι, Πεσίνα (73′ Μίραντσιουκ), Ζαπάτα (70′ Μουριέλ)

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΤΗΣ 26ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 6 Μαρτίου

Σπέτσια – Μπενεβέντο 1-1 (71′ Βέρντε / 24′ Γκάιτς)

Ουντινέζε – Σασουόλο 2-0 (42′ Γιορέντε, 90+3′ Περέιρα)

Γιουβέντους – Λάτσιο 3-1 (39′ Ραμπιό, 57′ 60′ πεν. Ραμπιό / 14′ Κορέα)

Κυριακή 7 Μαρτίου

Ρόμα – Τζένοα 1-0 (24′ Μαντσίνι)

Κροτόνε – Τορίνο 4-2 (27′ πεν. 54′ Σίμι, 80′ Ρέκα, 90+4′ Ουνάς / 45+1′ Μαντραγκόρα, 84′ Σανάμπρια)

Φιορεντίνα – Πάρμα 3-3 (28′ Μαρτίνεθ, 42′ Μιλένκοβιτς, 90+4′ Ιακοπόνι / 32′ Κούτσκα, 72′ Κούρτιτς, 90′ Μιχάιλα)

Βερόνα – Μίλαν 0-2 (27′ Κρούνιτς, 50′ Νταλότ)

Σαμπντόρια – Κάλιαρι 2-2 (78′ Μπερεζίνσκι, 80′ Γκαμπιαντίνι / 11′ Πέδρο, 90+6′ Ναϊνγκολάν)

Νάπολι – Μπολόνια 3-1 (8′ 76′ Ινσίνιε, 65′ Οσιμέν, 73′ Σοριάνο)