Γουλβς – Σεβίλλη 0-1: Θεία δίκη στο 88′ με Οκάμπος

Το Europa League είναι η διοργάνωσή της δίχως αμφιβολία. Μπορεί να δυσκολεύτηκε από τη μαζική άμυνα της Γουλβς, αλλά η Σεβίλλη λυτρώθηκε από το γκολ του Λούκας Οκάμπος με κεφαλιά στο 88ο λεπτό.

Οι νερβιονένσες είχαν την κατοχή (73%), τις ευκαιρίες, πίεζαν, αλλά δεν μπορούσαν να βρουν το γκολ και όλα έδειχναν παράταση. Το γόρδιο δεσμό έλυσε ο Αργεντινός με κεφαλιά μετά από σέντρα του συμπατριώτη του, Έβερ Μπανέγα.

Κι όμως η αγγλική ομάδα είχε τη μεγαλύτερη ευκαιρία να ανοίξει το σκορ.  Στο 11′ ο Ντιέγκο Κάρλος ανέτρεψε τον Τραορέ και ο διαιτητής έδειξε αμέσως την άσπρη βούλα. Ο Χιμένες ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, όμως νικήθηκε από τον Μπόνο.

Τόσο ο διαιτητής, όσο και από το VAR δεν είδαν όμως κάτι σημαντικό. Ο τερματοφύλακας της Σεβίλλης δεν πατούσε την γραμμή τη στιγμή της εκτέλεσης και έτσι το πέναλτι θα έπρεπε να επαναληφθεί. Κάτι τέτοιο δεν συνέβη και έμεινε το 0-0.

ΓΟΥΛΒΣ (Νούνο Εσπίριτο Σάντο): Ρουί Πατρίσιο, Ντόχερτι, Μπολί, Κόουντι, Σαΐς, Ρούμπεν Βινάγκρε, Ζοάο Μουτίνιο (71′ Πέδρο Νέτο), Ρούμπεν Νέβες, Ντεντόνκερ, Τραορέ (79′ Ζότα), Ραούλ Χιμένες.

ΣΕΒΙΛΛΗ (Τζούλεν Λοπετέγκι): Μπόνο, Χεσούς Νάβας, Κουντέ, Ντιέγκο Κάρλος, Ρεγκιλόν, Μπανέγα, Φερνάντο, Χορδάν (85′ Βάσκες), Σούσο, Οκάμπος, Ελ Νεσίρι (85′ Ντε Γιονγκ).

ΟΙ ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ ΤΟΥ FINAL 8

Δευτέρα 10 Αυγούστου

Ίντερ – Λεβερκούζεν 2-1 (15′ Μπαρέλα, 21′ Λουκακού / 24′ Χάβερτς)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Κοπεγχάγη 1-0 (95′ πεν. Μπρούνο Φερνάντες)

Τρίτη 11 Αυγούστου

Γουλβς – Σεβίλλη 0-1 (88′ Οκάμπος)

Σαχτάρ – Βασιλεία 4-1 (2′ Ζούνιορ Μοράες, 22′ Τάισον, 75′ πεν. Αλάν Πατρίκ, 88′ Ντοντό / 90+2′ Φαν Φονσβίνκελ)