Τελικά… χωρίς μεγάλο ντέρμπι μέχρι τα ημιτελικά το Κύπελλο

Η… δεύτερη κλήρωση για το Κύπελλο Ανδρών, μετά την πρώτη στην οποία από λάθος βγήκε ζευγάρι Άρης-ΠΑΟΚ, δεν ανέδειξε κάποιο πολύ μεγάλο ζευγάρι.

Ο Παναθηναϊκός στα προημιτελικά θα παίξει με το Λαύριο, η ΑΕΚ με το Περιστέρι και ο Προμηθέας με τον ΠΑΟΚ, ενώ ο Ολυμπιακός θα έχει εκτός έδρας αποστολή με τον Κολοσσό δύο αγωνιστικές νωρίτερα και θα πρέπει να αποκλείσει επίσης το νικητή ανάμεσα σε μια ομάδα Α2 και τον Ηρακλή, επίσης ως φιλοξενούμενος.

Στις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές, που θα διεξαχθούν 4, 8, 11 και 15 Σεπτεμβρίου, θα αγωνιστούν οι ομάδες της Α2 και όποια… επιβιώσει θα μπει στη Β’ Φάση, όπου συμμετέχουν οι ομάδες που τερμάτισαν στις θέσεις 7-13 της περσινής Stoiximan Basket League μαζί με αυτές που ανέβηκαν, δηλασή τον Ολυμπιακό και τον Απόλλωνα Πάτρας.

Η Β’ Φάση περιλαμβάνει δύο αγωνιστικές, που θα γίνουν σε δύο αγωνιστικές, 18 και 22 Σεπτεμβρίου, για να προκύψουν οι δύο ομάδες που μαζί με τις έξι που τερμάτισαν στην πρώτη εξάδα του περασμένου πρωταθλήματος θα μπουν στη Γ’ Φάση, δηλαδή τα προημιτελικά.

Τα προημιτελικά, τα ημιτελικά και ο τελικός θα γίνουν τελικά σε μια εβδομάδα, 16, 18 και 20 Φεβρουαρίου του 2022.

Σημειώνεται πως αρχικά υπήρχε πρόθεση να γίνουν και τα προημιτελικά στα τέλη Σεπτεμβρίου, ωστόσο αποφασίστηκε η τελική οκτάδα να αγωνιστεί τον Φεβρουάριο, την περίοδο που στις περισσότερες χώρες θα υπάρχει διακοπή για τα Final 8 των Κυπέλλων.

Α’ Φάση

1η Αγωνιστική – Σάββατο 04/09/2021

01. ΑΕ ΨΥΧΙΚΟΥ – ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΙΚΟΣ ΑΣ

02. ΑΟ ΤΡΙΤΩΝ – ΓΣ ΑΜΑΡΟΥΣΙΟΥ

03. ΑΟ ΑΜΥΝΤΑΣ – ΑΟ ΠΑΓΚΡΑΤΙΟΥ

04. ΑΠΣ ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ – ΑΣ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ

05. ΓΣ ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗΣ – ΕΚ ΚΑΒΑΛΑΣ

06. ΑΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ – ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ

07. ΟΙΑΞ ΝΑΥΠΛΙΟΥ ΑΟ – ΑΣ ΚΟΡΟΙΒΟΣ ΑΜΑΛΙΑΔΑΣ

Α’ Φάση – 2η Αγωνιστική – Τετάρτη 08/09/2021

08. ΓΣ ΔΑΦΝΗ ΔΑΦΝΙΟΥ – Νικητής Α2

09. Νικητής Α3 – Νικητής Α1

10. Νικητής Α4 – Νικητής Α5

11. Νικητής Α7 – Νικητής Α6

Α’ Φάση – 3η Αγωνιστική – Σάββατο 11/09/2021

12. Νικητής Α9 – Νικητής Α11

13. Νικητής Α8 – Νικητής Α10

Α’ Φάση – 3η Αγωνιστική – Τετάρτη 15/09/2021

14. Νικητής Α13 – Νικητής Α12

Β’ Φάση-1η Αγωνιστική (18/9)

Ιωνικός Νίκαιας-Απόλλων Πάτρας

Κολοσσός Ρόδου-Ολυμπιακός

Λάρισα-Άρης

Ομάδα Α2-Ηρακλής

Β’ Φάση-2η Αγωνιστική (22/9)

1. Ιωνικός ή Απόλλων-Λάρισα ή Άρης

2. Ομάδα Α2 ή Ηρακλής-Κολοσσός ή Ολυμπιακός

Προημιτελικά (16/2/2022)

Νικητή 2-Νικητής 1

Προμηθέας Πάτρας-ΠΑΟΚ

ΑΕΚ-Περιστέρι

Παναθηναϊκός-Λαύριο

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε την πηγή της είδησης.

ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ