«Δύο στα δύο» για την Εθνική μπάσκετ Παίδων στο Ευρωπαϊκό

Η Εθνική μπάσκετ παίδων σάρωσε 78-48 την «οικοδέσποινα» Βόρεια Μακεδονία στη δεύτερη αγωνιστική του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος και έκανε το «2 στα 2» στη διοργάνωση και την Κυριακή κόντρα στο Μαυροβούνιο στις 15:15 πάει για την τρίτη της νίκη στη διοργάνωση.

Τα πρώτα ισορροπημένα λεπτά έδωσαν τη θέση τους στην κυριαρχία της Εθνικής ομάδας, η οποία άρχισε να βρίσκει ρυθμό και λύσεις και, με την άμυνα, έφτασε το 27-8 σε επιμέρους σκορ 17-2. Οι «οικοδεσπότες» μείωσαν στο 10-27 και η Ελλάδα έφτασε στο +20 και στο +26 στην ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Η Βόρεια Μακεδονία άρχισε να μειώνει όταν η Ελλάδα δεν έβρισκε τις λύσεις. Ο Τσαχτσίρας έφερε το +19 και ο Ροζακέας το +22 στην τέταρτη περίοδο. Σιγά, σιγά η Εθνική αύξανε τη διαφορά και με πολλές επιλογές στο τελικό +30.

Δεκάλεπτα: 8-25, 22-42, 34-59, 48-78

Ελλάδα (Ζιάγκος): Αβδάλας 11 (1), Μαραγκουδάκης 13 (1), Πατρίκης 7 (10ρ.), Ροζακέας 7, Σπάρταλης 4, Αμπόσι 7, Χαβούτσας 2, Επαμεινώνδας, Κομνιανίδης 2, Λιοτόπουλος 11 (1), Σοϊλεμετζίδης 2, Τσαχτσίρας 12 (1τρ, 11ρ.)

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε την πηγή της είδησης.