Το μπασκετικό πρόγραμμα της ημέρας: Αυλαία στην Stoiximan Basket League με μάχες για 8αδα και παραμονή, δράση και στην Α2

Η Stoiximan Basket League μπαίνει σήμερα (14/5) στην τελευταία στροφή της, αφού διεξάγεται η 26η – και τελευταία – αγωνιστική της κανονικής περιόδου.

Έξι αγώνες υπάρχουν στο σημερινό πρόγραμμα, με τον Προμηθέα να είναι η μοναδική ομάδα που δεν αγωνίζεται, αφού έχει ρεπό και έχει ολοκληρώσει τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στην κανονική περίοδο.

Με την πρώτη 4αδα να έχει “κλειδώσει”, το ενδιαφέρον στρέφεται στις θέσεις 5-7, τις οποίες διεκδικούν Προμηθέας, Άρης και Λάρισα, την μάχη για την 8η θέση και αυτή της παραμονής.

Το πρόγραμμα της ημέρας:
Περιστέρι – Λαύριο (17:00)
Λάρισα – Ιωνικός (17:00, ΕΡΤ SPORTS 3)
Ηρακλής – Παναθηναϊκός (17:00, ΕΡΤ SPORTS 3)
ΠΑΟΚ – ΑΕΚ (17:00, ΕΡΤ3)
Ολυμπιακός – Κολοσσός (17:00, ΕΡΤ SPORTS 4)
Απόλλωνας – Άρης (20:00, ΕΡΤ 3)
Ρεπό: Προμηθέας

Η βαθμολογία (σε 25 αγωνιστικές)

  1. Ολυμπιακός 45 (22-1)
  2. Παναθηναϊκός 44 (21-2)
  3. Κολοσσός 38 (15-8)
  4. ΑΕΚ 36 (13-10)
  5. Προμηθέας 36 (12-12)
  6. Άρης 34 (11-12)
  7. Λάρισα 34 (11-12)
  8. Περιστέρι 32 (9-14)
  9. ΠΑΟΚ 32 (9-14)
  10. Λαύριο 31 (8-15)
  11. Απόλλωνας Πάτρας 30 (7-16)
  12. Ιωνικός 29 (6-17)
  13. Ηρακλής 26 (6-17)*

*Έχει τιμωρηθεί με αφαίρεση τριών βαθμών για την υπόθεση με το πιστοποιητικό συμμετοχής

Ώρα playoffs και playout στην Α2

Με την κανονική περίοδο να έχει ολοκληρωθεί, η Α2 συνεχίζεται σήμερα με τα playoffs και τα playout, με το πρόγραμμα να περιλαμβάνει τέσσερις αγώνες. Υπενθυμίζεται ότι οι σειρές κρίνονται στις 3 νίκες, ενώ και οι 4 σειρές (2 για τα playoffs από όπου θα προκύψει η ομάδα που θα ανέβει στην Stoiximan Basket League και 2 για τα playouts) βρίσκονται στο 1-1.

Αναλυτικά το πρόγραμμα:
Playoffs
1η αγωνιστική
Ψυχικού 17.00 Ψυχικό-Ελευθερούπολη Αναστόπουλος-Τσιμπούρης-Κανελλόπουλος (Τηγάνης)
Στρέφη 15.00 Τρίτων-Χαρ. Τρικούπης Κατραχούρας-Χαλαμπαλάκης-Σκανδαλάκης (Ελευθεριάδης Γ.)
Playout
1η αγωνιστική
Αλ. Δημόγλου 17.00 Καβάλα-Παγκράτι Λόρτος-Αγραφιώτης Ι.-Λουλουδιάδης (Στουπίδης)
Αγρινίου 17.00 Αγρίνιο-Φίλιππος Βέροιας Καλδίρης-Κωνσταντινόπουλος-Αργυρούδης (Πατσαντζόπουλος)

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε την πηγή της είδησης.

ΔΗΜΟΦΙΛΗ ΑΡΘΡΑ