Με Πολ Τζορτζ οι Κλίπερς 106-92 τους Φίνιξ Σανς (vids)

O Πολ Τζορτζ έπαιξε στα όρια του triple double και οι Λος Άντζελες Κλίπερς νίκησαν τους Φίνιξ Σανς με 106-92 στον τρίτο τελικό της δυτικής περιφέρειας του ΝΒΑ, τα ξημερώματα της Παρασκευής για να μειώσουν σε 2-1 τις νίκες!

Ήταν ο πρώτος τελικός στο Staples Center, μπροστά σε 17.222 θεατές και το στοιχείο που έκανε τη διαφορά ήταν το πάθος, η αποφασιστικότητα!

Με την πλάτη στον τοίχο από τις δύο ήττες στο Φίνιξ, οι Κλίπερς δεν επέτρεψαν στους Σανς να διευρύνουν το νικηφόρο σερί τους στην post season.

Είχαν φτάσει στις εννέα σερί νίκες από τις 27 Μαΐου στα playoffs, αρχίζοντας από τους Λέικερς, συνεχίζοντας με τους Νάγκετς και τώρα με τους Κλίπερς!

Ο Πολ Τζορτζ πέτυχε 27 πόντους, πήρε 15 ριμπάουντ κι έδωσε 8 ασίστ για την ομάδα του Τάιρον Λου, που έπαιξε πάλι χωρίς τον Καγουάι Λέοναρντ.

Ήταν εκείνος που τους έδωσε την ώθηση στο τρίτο δωδεκάλεπτο, το οποίο έκλεισε μάλιστα με τρίποντο, σχεδόν, μισού γηπέδου, στη λήξη!

Ο Ρέτζι Τζάκσον πέτυχε 23 και ο Ίβιτσα Ζούμπατς είχε 15 πόντους-16 ριμπάουντ.

Το Φίνιξ είδε τον Κρις Πολ να επιστρέφει (15π.-12 ασίστ), αλλά ήταν απελπιστικά άστοχος με 5/19 σουτ.

Κι όχι επειδή μέρος του κοινού της πρώην ομάδας του τον αποδοκίμαζε, αλλά κυρίως επειδή αφού έχασε δύο αγώνες λόγω ιατρικού πρωτοκόλλου για την COVID-19, έπρεπε να παίξει 39 λεπτά!

Ο Κάμερον Πέιν που είχε κάνει σπουδαία δουλειά όσο έλειπε ο Πολ, τραυματίστηκε μετά από 4 λεπτά αγώνα και δεν επέτρεψε στο παρκέ, οπότε ο πολύπειρος γκαρντ, έπρεπε να μείνει πολλή ώρα στον αγώνα.

Οι Σανς ήταν άστοχοι (35/90), ο Ντέβιν Μπούκερ (15π.) είχε 5/21 σουτ, παίζοντας με ειδική προστατευτική μάσκα για τη σπασμένη του μύτη.

Ο ΝτιΆντρε Έιτον πρόσθεσε 18 πόντους για το Φίνιξ.

Η μεγάλη διαφορά έγινε στο δεύτερο ημίχρονο, όταν οι Κλίπερς έκαναν επιμέρους σκορ 21-3 στην τρίτη περίοδο για να ξεφύγουν 71-56.

Τα δωδεκάλεπτα: 29-21, 46-48, 80-69, 106-92