Οι Μπακς “σκόρπισαν” με Γιάννη τους Μπουλς, 116-100 (4-1) και παίζουν με Σέλτικς (vids)

Με τον Γιάννη Αντετοκούνμπο, να πετυχαίνει 33 πόντους, οι Μιλγουόκι Μπακς νίκησαν με 116-100 τους Σικάγο Μπουλς, έκαναν το 4-1 στο Game 5 της σειράς, στον Α’ γύρο των playoffs της Ανατολής και στον επόμενο, θα αντιμετωπίσουν τους Μπόστον Σέλτικς.

Οι Πρωταθλητές του ΝΒΑ ήταν κυρίαρχοι, προηγήθηκαν έως και με 29 πόντους στο πρώτο ημίχρονο (49-20) και δεν επέτρεψαν ποτέ στο Σικάγο να τους απειλήσει.

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, είχε 23 πόντους από το ημίχρονο, 32 στο τρίτο δωδεκάλεπτο και τελείωσε με 33 σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Είχε 11/14 δίποντα, 0/1 τρίποντο, 11/14 βολές, 9 ριμπάουντ και τρεις ασίστ.

Η απουσία του Κρις Μίντλετον για τρίτο σερί αγώνα, δεν φάνηκε, αφού ο Πατ Κόνατον είχε 20 πόντους με 6/9 τρίποντα, ενώ κι ο Γκρέισον Άλεν έδωσε λύσεις με 3/6 τρίποντα και 13 πόντους.

Ο Μπόμπι Πόρτις πρόσφερε 14 πόντους-17 ριμπάουντ για τους νικητές, 10 πόντους και 9 ασίστ ο Χόλιντεϊ κι άλλους 12 πόντους ο Μπρουκ Λόπεζ.

Ο Θανάσης Αντετοκούνμπο αγωνίστηκε για δύο λεπτά και πήρε 2 ριμπάουντ.

Οι Μπουλς ήταν απογοητευτικοί δίχως τον Ζακ ΛαΒίν, που ήταν στο πρωτόκολλο για τον κορονοϊό και χωρίς τον Καρούσο, που λόγω διάσεισης έπρεπε να προφυλαχθεί.

Μόνο στην τρίτη περίοδο, μείωσαν προσωρινά στους 11 (66-55) όταν είχε αρχίσει για τα καλά το βαθύ rotation των Μπακς, που έπαιζαν με την ασφάλεια και τη σχετική χαλαρότητα της μεγάλης διαφοράς.

Ο Πόρτις πέτυχε δύο συνεχόμενα τρίποντα κι η διαφορά εκτοξεύτηκε πάλι, πολύ σύντομα!

Δείτε τα τρίποντα του Μπόμπι Πόρτις:

Ο Πάτρικ Γουίλιαμς πέτυχε 23 πόντους και ο Νίκολα Βούτσεβιτς είχε 19 πόντους και 16 ριμπάουντ. Άλλους 17 πέτυχε ο Κόμπι Γουάιτ ενώ ο ΝτεΡόζαν δεν είχε εύστοχο σουτ στα 26 πρώτα λεπτά του αγώνα και έμεινε στους 11.

Η άμυνα των Μπακς κράτησε τους παίκτες του Μπίλι Ντόνοβαν μακριά από τη ρακέτα.

Σούταραν 52 τρίποντα με 28% και μόλις 40 δίποντα!

Επόμενος αντίπαλος των Μιλγουόκι Μπακς, στον Β’ γύρο, οι ισχυροί Μπόστον Σέλτικς που στον Α’ γύρο “σκούπισαν” με 4-0 τους Μπρούκλιν Νετς.

Τα δωδεκάλεπτα: 34-18, 60-42, 91-68, 116-100