Μπόστον Σέλτικς: Η… εξαφάνιση του Τζέισον Τέιτουμ από τον τρίτο αγώνα με τους Μπακς

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο με τον Τζρου Χόλιντεϊ έκριναν στο τέλος τη νίκη των Μιλγουόκι Μπακς με 103-101 και το προβάδισμα με 2-1 επί των Μπόστον Σέλτικς, όμως μεγάλο μέρος της νίκης, οφείλεται στην “εξαφάνιση” του Τζέισον Τέιτουμ!

Δεν είναι απλά ο πρώτος σκόρερ των Μπόστον Σέλτικς φέτος, αλλά ειδικά στους δύο τελευταίους μήνες, με την απόδοσή του, είναι μεταξύ των κορυφαίων παικτών στο ΝΒΑ!

Όμως στον τρίτο αγώνα του Β’ γύρου των playoffs, μεταξύ Μιλγουόκι Μπακς-Μπόστον Σέλτικς, ο γκαρντ της Βοστώνης, όχι απλώς δεν βοήθησε τους Σέλτικς, αλλά ήταν κι αρνητικός!

Αν και έμεινε 41 λεπτά στο παρκέ, ο Τέιτουμ είχε 4/19 σουτ και συγκεκριμένα 4/13 δίποντα, 0/6 τρίποντα. Εκτέλεσε μόλις 3 βολές, ενώ έμεινε στις 3 ασίστ, το ένα ριμπάουντ και το ένα κλέψιμο. Μοναδικό του αξιόλογο στοιχείο, τα 4 blocks που έκανε.

Η άμυνα του Γουέσλι Μάθιους πιστώνεται το μεγαλύτερο μέρος της επιτυχίας των Μπακς απέναντι στον Τέιτουμ.

Στις φάσεις που τον μάρκαρε ο Μάθιους, ο Τέιτουμ είχε απολογισμό 0/10 προσπάθειες!

Εκτός από τη συνολικά, κακή του εικόνα, προκάλεσε εντύπωση πώς στην τελευταία περίοδο, ο Τέιτουμ πήρε μόλις δύο προσπάθειες.

Ένα εύστοχο σουτ, το τελευταίο του με 7:58 για τη λήξη κι άλλο ένα στα 3:03, ενώ έπαιξε στα τελευταία 8:27 του τελευταίου δωδεκάλεπτου!

Σε έναν αγώνα που τελειώνει με δύο πόντους διαφοράς, η απουσία του πρωταγωνιστή Τέιτουμ συνιστά είδηση!

Πόσο μάλλον, όταν στον Α’ γύρο των playoffs και το sweep στους Μπρούκλιν Νετς, είχε απολογισμό 29,5 πόντους με 45,5% ευστοχία, 45,1% στα τρίποντα, 83,3% στις βολές, 7,3 ασίστ, 4,5 ριμπάουντ.

Οι αντίστοιχοι μέσοι όροι του στους τρεις αγώνες με τους Μπακς είναι 20 πόντοι, με 33,3% ευστοχία, 31,5% στα τρίποντα, 69,7% στις βολές, 5,6 ασίστ και 3,3 ριμπάουντ.

Στις δε, δύο ήττες από το Μιλγουόκι, γίνεται αισθητή η “απουσία” του X-Factor-Τέιτουμ!

Εκεί οι μέσοι όροι του είναι 15,5 πόντοι με ευστοχία 27%, 26,6% από το τρίποντο, 3,5 ριμπάουντ, 4,5 ασίστ!

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε την πηγή της είδησης.