Μιλγουόκι Μπακς-Μαϊάμι Χιτ: Ο κακός δαίμονας των Μπακς στον δρόμο τους στα playoffs

Οι Μιλγουόκι Μπακς ένιωθαν να χρωστάνε κάτι από πέρυσι στους Μαϊάμι Χιτ, όταν έφυγαν από τη “φούσκα’ του Ορλάντο ηττημένοι με 1-4 νίκες στους ημιτελικούς της Ανατολικής Περιφέρειας του ΝΒΑ!

Για αυτό όταν τους συνάντησαν πρώτη φορά φέτος, στις 29 Δεκεμβρίου στο Μαϊάμι, έγινε… αποκάλυψη!

Οι Μπακς νίκησαν με 144-97 με ρεκόρ τριπόντων, 29 σε 51 προσπάθειες!

Ο Μπούντενχολζερ χρησιμοποίησε εκείνο το βράδυ 13 παίκτες και οι 12 πέτυχαν τουλάχιστον από ένα τρίποντο!

Ακόμα κι ο Θανάσης Αντετοκούνμπο, που έως τότε, είχε 0/11 τρίποντα στη σεζόν!

Μόνο ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν ευστόχησε, αλλά δεν χρειάστηκε!

Οι Χιτ απάντησαν την επόμενη μέρα σε back to back παιχνίδι με 119-108 και το φετινό τους γαϊτανάκι στην κανονική περίοδο ολοκληρώθηκε πριν από δύο ημέρες, στις 15 Μαΐου, όπου οι Μπακς νίκησαν με 122-108.

Η προσεχής τους αναμέτρηση στα playoffs, ως 3οι οι Μπακς, ως 6οι οι Χιτ, ασφαλώς ξυπνά μνήμες από την περυσινή σεζόν.

Το Μιλγουόκι δεν βρήκε απαντήσεις στην άμυνα των Χιτ για την οποία αποθεώθηκε ο Έρικ Σποέλστρα, κι αποκλείστηκε εμφατικά με 4 ήττες και μόλις 1 νίκη στα ημιτελικά!

115-104 στον πρώτο αγώνα, 116-114 στον δεύτερο, 115-100 στον τρίτο, μείωσαν οι Μπακς με νίκη, 118-115 σε παράταση και ο πέμπτος αγώνας έληξε 103-94 για το Μαϊάμι.

allstarbasket.gr

Γενικά οι Χιτ είναι παραδοσιακά, κακός δαίμονας των Μπακς.

Άλλη μια φορά είχαν βρεθεί παλαιότερα σε playoffs, το 2013, την τελευταία προ Αντετοκούνμπο σεζόν των Μπακς, και το Μαϊάμι νίκησε με 4-0 το Μιλγουόκι στον πρώτο γύρο.

Επί ημερών Γιάννη Αντετοκούνμπο στο Μιλγουόκι, από τη σεζόν 2013/14, οι νίκες είναι 14-13 για το Μαϊάμι σε κανονική περίοδο και 18-14 εάν προσθέσουμε το περυσινό, 4-1 στα playoffs.

Συνολικά, το ρεκόρ των Χιτ επί των Μπακς σε playoffs είναι 8-1 !

Σε όλη τους την ιστορία οι νίκες είναι 79 για το Μαϊάμι 48 για το Μιλγουόκι!

71-47 σε κανονική περίοδο και 8-1, όπως αναφέραμε, σε playoffs.

Η ιστορία όμως, δεν θα παίξει στην Α’ φάση των φετινών playoffs!

Αυτός που θα παίξει πρώτη φορά σε αυτό το ζευγάρι στα playoffs, είναι ο Τζίμι Μπάτλερ!

Οι συμπτώσεις δεν του επέτρεψαν να παίξει σε κανέναν από τους τρεις φετινούς αγώνες των δύο ομάδων στην κανονική περίοδο!

Είναι όμως ο ηγέτης των Χιτ, το βαρόμετρό τους, ο άνθρωπος που θα τους παρακινήσει ξεκινώντας από το… λεωφορείο, θα συνεχίσει στα αποδυτήρια με αποκορύφωμα, όσα θα κάνει στο παρκέ.

Από την άλλη, υπάρχει ο back to back MVP του ΝΒΑ, Γιάννης Αντετοκούνμπο, πιο ώριμος απο ποτέ, αλλά και διψασμένος.

Η προσθήκη του Τζρου Χόλιντεϊ στην ομάδα, της έδωσε ένταση στην άμυνα, εμπειρία και καθαρό μυαλό στην επίθεση, την οργάνωση του παιχνιδιού κι όποτε χρειάστηκε, μεγάλα σουτ.

Ο δε Κρις Μίντλετον παραμένει παραγωγική “σταθερά”, με 20 πόντους ανά αγώνα.

Απομένει να δούμε και τη διαχείριση του προπονητή των Μπακς, Μάικ Μπούντενχολζερ, ο οποίος πέρυσι, δέχτηκε έντονη κριτική από αμερικανικά ΜΜΕ για το κοουτσάρισμα στα playoffs, επιβεβαιώνοντας τον… γενικό κανόνα ευθύνης στις ήττες, που στρέφεται προς τον προπονητή.