Καβαλίερς-Σέλιτκς 91-89: Το ξύπνημα του Κλίβελαντ μετά την εποχή ΛεΜπρόν (video)

Πάνε τρία χρόνια από τότε που ο ΛεΜπρόν Τζέιμς άφησε τους Καβαλίερς για τους Λος Άντζελες Λέικερς και για πρώτη φορά μετά από το 2018, το Κλίβελαντ δείχνει να ξυπνά!

Τα ξημερώματα της Κυριακής νίκησε με 91-89 τους Μπόστον Σέλτικς, έφτασε στο 9-5, στην καλύτερη εκκίνηση της τελευταίας πενταετίας κι εν μέσω αποθέωσης, σε αγώνα που έγινε sold out!

Το πρώτο από τις 7/3/2020 και προ πανδημίας για τους Καβαλίερς!

Ο Ντάριους Γκάρλαντ (22π.) έγραψε το τελικό 91-89 με δύο βολές στα 9 δεύτερα, κι ενώ το Κλίβελαντ είχε επιστρέψει από το -19 εις βάρος του (53-72), στο τρίτο 12άλεπτο!

Οι γηπεδούχοι έκαναν 24-4 για να προσπεράσουν 77-76 με βολή του Ρίκι Ρούμπιο στα 6:43 για το τέλος.

Στα επτά τελευταία λεπτά του αγώνα το προβάδισμα άλλαξε χέρια πέντε φορές και υπήρξαν και επτά ισοπαλίες.

Ο Ντένις Σρέντερ (28π.) έχασε στο τέλος την ευκαιρία για τους Μπόστον Σέλτικς, ώστε να στείλει τον αγώνα στην παράταση!

Ο Έβαν Μόμπλεϊ πέτυχε 19 πόντους για τους νικητές, 16 πόντους με 7 ασίστ είχε ο Ρούμπιο.

Οι Καβαλίερς έπαιξαν πάλι χωρίς τους Λοβ, Μάρκανεν, (λόγω κορονοϊού) και τον τραυματία Σέξτον!

Για τους Σέλτικς που από την αρχή της σεζόν είναι κάτω από το 50% (6-7 το ρεκόρ τους) ο Τέιτουμ είχε 21 πόντους με 1/8 τρίποντα, ενώ όλοι μαζί, είχαν 6/23. Ο Ρόμπερτ Γουίλιαμς είχε 12 πόντους-16 ριμπάουντ.

Τα τρία τελευταία χρόνια, οι Κλίβελαντ Καβαλίερς είχαν καταγράψει ρεκόρ 60-159, δηλαδή μόλις 27,4% νικηφόρους αγώνες!