Έβδομη σερί νίκη για τους Κλίπερς με την ίδια “συνταγή”

Την 7η συνεχόμενη νίκη τους πέτυχαν οι Λος Άντζελες Κλίπερς με 129-102 επί των Μινεσότα Τίμπεργουλβς με τους συνήθεις πρωταγωνιστές, Πολ Τζορτζ και Ρέτζι Τζάκσον.

Το νικηφόρο σερί των Κλίπερς στον Νοέμβριο έφτασε στους επτά αγώνες, με τον ίδιο σχεδόν τρόπο.

Ο Πολ Τζορτζ πέτυχε 23 πόντους και ο Ρέτζι Τζάκσον 21, αμφότεροι παίζοντας μόνο 27 λεπτά στον αγώνα.

Άλλωστε οι Κλίπερς προηγήθηκαν 70-43 στο ημίχρονο και ο προπονητής τους, Τάιρον Λου, προσπάθησε να τους ξεκουράσει αφού απόψε ακολουθεί το δύσκολο παιχνίδι με τους Σικάγο Μπουλς.

Σε αυτό το νικηφόρο σερί επτά αγώνων, ο Πολ Τζορτζ έχει μέσο όρο 25,6 πόντων και ο Ρέτζι Τζάκσον 21,3.

Ο Έρικ Μπλέντσο πρόσθεσε 14 πόντους-9 ασίστ για την ομάδα του Λος Άντζελες που έχει πλέον ρεκόρ 8-4, ενώ ο Ίβιτσα Ζούμπατς είχε 10 πόντους-12 ριμπάουντ.

Η Μινεσότα έπεσε στο 4-8, μια νύχτα έπειτα από τη νίκη της επί των Λέικερς, αφού τα double teams “εξαφάνισαν” τον Καρλ Άντονι Τάουνς (8π.) μετά τους 29 που είχε πετύχει στους Λέικερς.

Ο Άντονι Έντουαρντς ήταν πρώτος σκόρερ των Τίμπεργουλβς με 21 πόντους.

Ο Αργεντινός, πρώην παίκτης της Μπαρτσελόνα, Λεάντρο Μπολμάρο πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο ΝΒΑ και μάλιστα “γκολ φάουλ”. Στις 4 προηγούμενες συμμετοχές του με τη Μινεσότα είχε 2/2 βολές και 0/5 σουτ.

Οι Κλίπερς τίμησαν την επιστροφή του Πάτρικ Μπέβερλι ως αντιπάλου, στο Staples Center, με ένα video από την τετραετή του θητεία στην ομάδα του Λ.Α.

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε την πηγή της είδησης.