Έβδομη σερί νίκη για τους Κλίπερς με την ίδια “συνταγή” (video)

Την 7η συνεχόμενη νίκη τους πέτυχαν οι Λος Άντζελες Κλίπερς με 129-102 επί των Μινεσότα Τίμπεργουλβς με τους συνήθεις πρωταγωνιστές, Πολ Τζορτζ και Ρέτζι Τζάκσον.

Το νικηφόρο σερί των Κλίπερς στον Νοέμβριο έφτασε στους επτά αγώνες, με τον ίδιο σχεδόν τρόπο.

Ο Πολ Τζορτζ πέτυχε 23 πόντους και ο Ρέτζι Τζάκσον 21, αμφότεροι παίζοντας μόνο 27 λεπτά στον αγώνα.

Άλλωστε οι Κλίπερς προηγήθηκαν 70-43 στο ημίχρονο και ο προπονητής τους, Τάιρον Λου, προσπάθησε να τους ξεκουράσει αφού απόψε ακολουθεί το δύσκολο παιχνίδι με τους Σικάγο Μπουλς.

Σε αυτό το νικηφόρο σερί επτά αγώνων, ο Πολ Τζορτζ έχει μέσο όρο 25,6 πόντων και ο Ρέτζι Τζάκσον 21,3.

Ο Έρικ Μπλέντσο πρόσθεσε 14 πόντους-9 ασίστ για την ομάδα του Λος Άντζελες που έχει πλέον ρεκόρ 8-4, ενώ ο Ίβιτσα Ζούμπατς είχε 10 πόντους-12 ριμπάουντ.

Η Μινεσότα έπεσε στο 4-8, μια νύχτα έπειτα από τη νίκη της επί των Λέικερς, αφού τα double teams “εξαφάνισαν” τον Καρλ Άντονι Τάουνς (8π.) μετά τους 29 που είχε πετύχει στους Λέικερς.

Ο Άντονι Έντουαρντς ήταν πρώτος σκόρερ των Τίμπεργουλβς με 21 πόντους.

Ο Αργεντινός, πρώην παίκτης της Μπαρτσελόνα, Λεάντρο Μπολμάρο πέτυχε το πρώτο του καλάθι στο ΝΒΑ και μάλιστα “γκολ φάουλ”. Στις 4 προηγούμενες συμμετοχές του με τη Μινεσότα είχε 2/2 βολές και 0/5 σουτ.

Οι Κλίπερς τίμησαν την επιστροφή του Πάτρικ Μπέβερλι ως αντιπάλου, στο Staples Center, με ένα video από την τετραετή του θητεία στην ομάδα του Λ.Α.