Χιτ-Μάτζικ 93-83: Αποκάλυψη ο Γιουρτσεβέν στην επιστροφή του Μπάτλερ

Για ένα ημίχρονο δυσκολεύτηκαν οι Μαϊάμι Χιτ, προτού λυγίσουν τους Ορλάντο Μάτζικ με 93-83, σε ένα ματς που ξεχώρισε ο Ομέρ Γιουρτσεβέν.

Στην επιστροφή του Τζίμι Μπάτλερ έπειτα από 8 ματς, οι Χιτ αγωνίστηκαν χωρίς τους δύο κορυφαίους σέντερ τους (Μπαμ Αντεμπάγιο, Ντεγουέιν Ντέντμον), επομένως ο Ομέρ Γιουρτσεβέν κλήθηκε να μπει στα… παπούτσια τους.

Κόντρα στους Ντιτρόιτ Πίστονς είχε αγωνιστεί για 25 λεπτά, όμως τώρα έφτασε τα 33:06, καταγράφοντας νέο σχετικό ρεκόρ.

Μάλιστα, ο 23χρονος από την Τασκένδη και την τουρκική υπηκοότητα, σημείωσε 16 πόντους και πήρε 15 ριμπάουντ, εκ των οποίων 6 επιθετικά.

Καθόλου άσχημα αν σκεφτεί κανείς ότι αναδείχθηκε κορυφαίος ριμπάουντερ, παίρνοντας ένα περισσότερο από τον Γουέντελ Κάρτερ.

Από εκεί και πέρα, ο Κάλεμπ Μάρτιν και ο Τζίμι Μπάτλερ σημείωσαν από 17 πόντους για τους Χιτ, ενώ ο Γκάρι Χάρις των Μάτζικ ήταν ο πρώτος σκόρερ του ματς με 20π.

Τρίτη σερί νίκη για τους Χιτ (21-13), πέμπτη διαδοχική ήττα των Μάτζικ (7-27) από την ομάδα του Μαϊάμι.

Αναφορικά με το ματς, οι φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν χωρίς 11 παίκτες (λόγω Covid ή τραυματισμών), γεγονός που δυσχέραινε ακόμα περισσότερο τη θέση τους.

Οι Χιτ αύξησαν τη διαφορά στο τρίτο δωδεκάλεπτο και, έκτοτε, τη διατηρούσαν συνεχώς σε διψήφια επίπεδα.

Τελευταίο στίγμα από τους Μάτζικ δόθηκε στα 06:03 με το τρίποντο του Αρ Τζέι Χάμπτον για το 80-72, αλλά από τη στιγμή που ακολούθησαν 10 σερί πόντοι των γηπεδούχων, όλα τελείωσαν.

Τα δωδεκάλεπτα: 22-24, 42-39, 72-60, 93-83

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε την πηγή της είδησης.