Ατλάντα Χοκς – Ιντιάνα Πέισερς 129-117: Μπογκντάνοβιτς, Γιανγκ και Καπέλα οδήγησαν τα “γεράκια”

Οι Ατλάντα Χοκς συνεχίζουν την πολύ καλή τους πορεία τη φετινή σεζόν καθώς επικράτησαν των Ιντιάνα Πέισερς με 129-117.

Η ομάδα του Νέιτ ΜακΜίλαν ξεκίνησε πολύ δυναμικά την αναμέτρηση, σημειώνοντας 35 πόντους στην πρώτη περίοδο και να παίρνουν για τα… καλά το προβάδισμα με 35-23 στο τέλος του δωδεκάλεπτου.

Στη συνέχεια, ωστόσο, οι Πέισερς προσπάθησαν να αντιδράσουν μειώνοντας το σκορ σε 66-57 στην ανάπαυλα του αγώνα.

Βέβαια, οι Χοκς συνέχισαν στον υψηλό ρυθμό που θέλησαν να επιβάλλουν από την αρχή, αλλά οι φιλοξενούμενοι αρνήθηκαν να παραδώσουν τα… όπλα. Το τρίτο δωδεκάλεπτο τελείωσε στο 94-90.

Όλα έδειχναν ότι η αναμέτρηση θα κριθεί στην τελευταία περίοδο και έτσι έγινε. Με τον Κλιντ Καπέλα να μαζεύει 24 ριμπάουντ (δύο μακριά από το ρεκόρ καριέρας του) και να σημειώνει 25 πόντους, οι Χοκς διατήρησαν μία σημαντική διαφορά.

Ωστόσο, οι Πέισερς κατάφεραν να ισοφαρίσουν σε 107-107, αλλά ο Χουέρτερ με τρίποντό του έδωσε και πάλι το προβάδισμα στα “γεράκια”.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των γηπεδούχων, οι οποίοι πανηγύρισαν μία πολύ σημαντική νίκη με 129-117.

Πέρα από τον τρομερό Καπέλα, εξαιρετικός ήταν και ο Τρε Γιανγκ με 34 πόντους και 11 ασίστ, ενώ ο Μπογκντάνοβιτς πρόσθεσε άλλους 23, όσους και ο Χουέρτερ.

Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Μπρόγκντον με 29 πόντους, ενώ ο Σαμπόνις τελείωσε τον αγώνα με 18 πόντους και 15 ριμπάουντ.

Για περισσότερες πληροφορίες επισκεφθείτε την πηγή της είδησης.