Στον τελικό η Ρεάλ Μαδρίτης, 86-83 την Μπαρτσελόνα

Η Ρεάλ Μαδρίτης πήρε τον ημιτελικό με την Μπαρτσελόνα στο Final 4 της Euroleague στο Βελιγράδι και το Σάββατο θα διεκδικήσει τον τίτλο στον μεγάλο τελικό με την Εφές!

Η ομάδα του Πάμπλο Λάσο, έκανε ένα εντυπωσιακό δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο πέτυχε 52 πόντους στην άμυνα της Μπαρτσελόνα κι επέστρεψε σε τελικό, μετά το 2018, όπου πάλι στο Βελιγράδι, είχε κατακτήσει το τελευταίο της τρόπαιο.

Ο Φαμπιέν Κοσέρ πέτυχε 14 από τους 18 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, κι ο πολύπειρος, Σέρχιο Γιουλ, 12 από τους 15 προσπωπικούς στο ίδιο διάστημα, για να δώσοτυν στη Ρεάλ την ώθηση που χρειαζόταν!

Ο Γκέρσον Γιαμπουσέλε είχε άλλους 18 για τους νικητές, που επέστρεψαν από το -11 (34-45) του πρώτου ημιχρόνου!

Στα 22 δευτερόλεπτα για το τέλος, ο Γιουλ πέτυχε το τελευταίο και πιο καθοριστικό καλάθι της ομάδας του για το 82-79 της Ρεάλ. Ο Αμπρίνες μείωσε 81-82 με σουτ από τα 6 μέτρα αλλά στα 15” ο Άνταμ Χάνγκα είχε 2/2 βολές για το 81-84.

Ο Έξουμ μείωσε 83-84 στα 7”  ο Γιουλ είχε 1/2 βολές για το 83-85 στα 5”, αλλά ο Γιαμπουσέλε πήρε το επιθετικό ριμπάουντ και το φάουλ.

Με 1/2 βολές του Γάλλου, έγινε το 83-86 στα 2” κι ο Μίροτιτς πέταξε την μπάλα, πίσω από το κέντρο για να προλάβει το ρολόι.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 45-34, 56-60, 83-86