Αρμάνι Μιλάνο-Μπάγερν Μονάχου 79-78: ΛεΝτέι at the buzzer! (vid)

Συγκλονιστικό φινάλε είχε ο πρώτος αγώνας των playoffs μεταξύ Αρμάνι ΜιλάνοΜπάγερν Μονάχου όπου οι Ιταλοί νίκησαν με 79-78 με καλάθι του Ζακ ΛεΝτέι στη λήξη!

Το προβάδισμα άλλαξε δύο φορές με… 1,2 δεύτερα για τη λήξη!

Ο Τζέιμς Γκιστ πέτυχε ένα ζευγάρι βολών για το 77-78 με 1,2 δεύτερα! Μετά από τάιμ άουτ, ο Μάλκολμ Ντιλέινι έκανε την επαναφορά και με back door πάσα, ο ΛεΝτέι πέτυχε το νικητήριο καλάθι!

Δείτε το νικητήριο καλάθι του Ζακ ΛεΝτέι

Νωρίτερα, με 36 δεύτερα για το τέλος, το τρίποντο του Σέρχιο Ροντρίγκεθ είχε μετατρέψει το 67-73 του 36:03 σε 77-74!

allstarbasket.gr

Ο Ισπανός πέτυχε 11 από τους 13 πόντους του στην τελευταία περίοδο και ήταν μεταξύ των βασικών πρωταγωνιστών της ανατροπής των Ιταλών!

Διότι η καταπληκτική Μπάγερν Μονάχου, προηγήθηκε έως και 19 πόντους διαφορά (40-21) στο πρώτο ημίχρονο (44-27) και με την καλή της άμυνα κρατούσε σε απόσταση την ομάδα του Μεσίνα!

Κι όλα αυτά ενώ είχε χάσει από νωρίς τον Γουάιλερ Μπαμπ με τραυματισμό κι ενώ ο Γουέιντ Μπάλντγουιν ήταν μακριά από τον καλό του εαυτό (2/10 σουτ).

Είχε όμως έναν απίθανο Ντι Τζέι Σίλι (23π με 5/5 τρίποντα), βρήκε λύσεις με τους Τζόνσον-Σίγκο κι έδειχνε να ελέγχει απόλυτα τον αγώνα.

Ο Ζακ ΛεΝτέι όμως, πέτυχε 15 από τους 17 πόντους του στο δεύτερο ημίχρονο, 9 εκ των οποίων στην τελευταία περίοδο και μαζί με τον Ροντρίγκεθ γλίτωσαν τους Ιταλούς από ήττα με το “καλημέρα”!

allstarbasket.grΗ Μπάγερν αγκάλιασε τη νίκη και λίγο πιο ήρεμος πνευματικά να είναι ο Μπάλντγουιν ενδεχομένως να μην είχε φτάσει στην τελευταία φάση με το έξυπνο Play στην επαναφορά της Αρμάνι στη λήξη!

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 27-44, 53-64, 79-78